Ўзбекистон Интерпол миллий марказий бюроси ташаббуси билан маданий бойликларнинг ноқонуний айланиши мавзусига бағишланган ўқув семинари бошланди
Бугун, 3 ноябрь куни, Ўзбекистон Республикаси ИИВ Интерпол Миллий марказий бюроси ташаббуси билан Халқаро жиноий полиция ташкилоти Интерпол томонидан жалб этилган бошқарма ва идоралар вакиллари учун маданий бойликларнинг ноқонуний айланиши ва уларнинг ноқонуний ҳаракатланишига қарши курашда Интерпол имкониятларидан фойдаланиш мавзусига бағишланган икки кунга мўлжалланган ўқув семинари ўз ишини бошлади.
Бош котибият томонидан ташкилотнинг Маданий меросларни муҳофаза қилиш бўлими эксперти жаноб Гонсало Жордано иштирок этиб, шу кунларда ушбу соҳадаги жиноятларни олдини олиш ва уларга қарши курашиш бўйича жаҳон амалиёти бўйича Бош прокуратура, Давлат божхона қўмитаси, Миллий хавфсизлик хизмати, Ўзбекистон Республикаси Туризм ва маданий мерос вазирлигининг Маданий мерос агентлиги вакиллари билан кенг маълумотларни ўртоқлашди.
Ушбу муҳим воқеа республиканинг тегишли бошқармалари ҳудудий идоралари учун ҳам онлайн режимда ўтказилади.

November 3, 2022 1077
The National Central Bureau of Interpol of Uzbekistan initiated a training seminar on the topic of the illegal circulation of cultural assets
On November 3, at the initiative of the Interpol National Central Bureau of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, a two-day training seminar was started for representatives of departments and agencies involved in the international criminal police organization Interpol on the topic of using Interpol's capacities in the fight against the illegal circulation of cultural assets and their illicit movement.
Mr Gonzalo Jordano, an expert of the Department of Cultural Heritage Protection of organization, shared extensive information on the global practice of preventing and fighting crimes in this field with the representatives of the General Prosecutor's Office, the State Customs Committee, the National Security Service, the Cultural Department of the Ministry of Tourism and Cultural Heritage of the Republic of Uzbekistan.
This important event will be held online for regional offices of relevant departments of the republic.