Ўзбекистон Интерпол миллий марказий бюроси ташаббуси билан маданий бойликларнинг ноқонуний айланиши мавзусига бағишланган ўқув семинари бошланди
Бугун, 3 ноябрь куни, Ўзбекистон Республикаси ИИВ Интерпол Миллий марказий бюроси ташаббуси билан Халқаро жиноий полиция ташкилоти Интерпол томонидан жалб этилган бошқарма ва идоралар вакиллари учун маданий бойликларнинг ноқонуний айланиши ва уларнинг ноқонуний ҳаракатланишига қарши курашда Интерпол имкониятларидан фойдаланиш мавзусига бағишланган икки кунга мўлжалланган ўқув семинари ўз ишини бошлади.
Бош котибият томонидан ташкилотнинг Маданий меросларни муҳофаза қилиш бўлими эксперти жаноб Гонсало Жордано иштирок этиб, шу кунларда ушбу соҳадаги жиноятларни олдини олиш ва уларга қарши курашиш бўйича жаҳон амалиёти бўйича Бош прокуратура, Давлат божхона қўмитаси, Миллий хавфсизлик хизмати, Ўзбекистон Республикаси Туризм ва маданий мерос вазирлигининг Маданий мерос агентлиги вакиллари билан кенг маълумотларни ўртоқлашди.
Ушбу муҳим воқеа республиканинг тегишли бошқармалари ҳудудий идоралари учун ҳам онлайн режимда ўтказилади.

3 ноября 2022 г. 1224
По инициативе Национального центрального бюро Интерпол Узбекистана начал свою работу семинар-тренинг на тему незаконного оборота культурных ценностей
Сегодня 3 ноября по инициативе Национального центрального бюро Интерпола МВД Республики Узбекистан при содействии Генерального секретариата Международной организации уголовной полиции Интерпол состоялось открытие двухдневного тренинга-семинара для представителей причастных департаментов и ведомств по теме незаконного оборота культурных ценностей и использованию возможностей Интерпола в борьбе с их незаконным перемещением.
Генеральный секретариат представлял эксперт Подразделения по охране культурного наследия организации г-н Гонсало Джордано, который эти дни будет делиться мировой практикой по противодействию и борьбе с преступлениями в этой сфере с представителями Генеральной прокуратуры, Государственным таможенным комитетом, Службой национальной безопасности, Агентства по культурному наследию Министерства туризма и культурного наследия Республики Узбекистан.
Это значимое мероприятие также будет идти в онлайн формате для региональных подразделений причастных ведомств республики.