Ўзбекистон Интерпол ММБ йирик фирибгарни қўлга олди
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Интерпол ММБ ходимлари халқаро қидирувда бўлган чет эл фуқаросини қўлга олди.
Ўтказилган тезкор-қидирув тадбирлар доирасида Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Интерпол Миллий марказий бюроси ходимлари томонидан 2014 йил январь ойида Қозоғистон Республикаси ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ташаббуси билан халқаро қидирувга берилган 54 ёшли хорижий давлат фуқароси ушланди. Ўта йирик миқдордаги фирибгарлик ҳаракатларини содир этганлиги, ишончни суиистеъмол қилиб, бировларнинг мулкини ўғирлагани учун унга нисбатан «қамоққа олиш» эҳтиёт чораси белгиланган.
Қидирув ташаббускорлари ҳисобланган Нур-Султонлик Интерпол Миллий марказий бюросидаги ҳамкасбларга фирибгар Қозоғистонда кейинги жиноий жавобгарликка тортилиши учун экстрадиция қилинишидан олдин қўлга олингани ҳақида маълумот берилди.
Ҳозирда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан уни Қозоғистон Республикасига экстрадиция қилиш масаласи кўриб чиқилмоқда.

20 июля 2022 г. 1755
Сотрудниками НЦБ Интерпола МВД в Республике Узбекистан задержан иностранный гражданин, находящийся в международном розыске.
В рамках осуществления комплекса оперативно – розыскных мероприятий сотрудниками Национального центрального бюро Интерпола МВД в Республике Узбекистан задержан 54-летний гражданин иностранного государства, который в январе 2014 года был объявлен в международный розыск, по инициативе правоохранительных органов Республики Казахстан. За совершение мошеннических действий в особо крупном размере, хищения чужого имущества путем злоупотребления доверия, в отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Коллеги Национального центрального бюро Интерпола из Нур-Султана, являющиеся инициатором розыска, проинформированы о задержании мошенника до его выдачи для дальнейшего уголовного преследования в Казахстан.
В настоящее время Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан рассматривается вопрос его экстрадиции в Республику Казахстан.