Ўзбекистон Интерполи томонидан қидирилаётган фирибгар Швециядан Ўзбекистонга экстрадиция қилинди
Интерполнинг Ўзбекистон Республикасидаги Миллий марказий бюроси ходимлари томонидан халқаро қидирувда бўлган шахсни экстрадиция қилиш Швециядан биринчи марта амалга оширилди.
Тошкент ва Стокголм Интерпол Миллий Марказий бюроларининг ҳамкорликдаги ҳаракатлари ҳамда Лион шаҳрида ўтказилган Миллий марказий бюролар раҳбарларининг йиллик конференция давомидаги учрашувлар натижасида Швециядан биринчи марта жиноятчи Ўзбекистонга экстрадиция қилинди.
Қидирилаётган шахс ноқонуний бойиш мақсадида бир гуруҳ шахслар билан тил бириктириб, пухта ўйланган режага мувофиқ, тегишли ҳужжатларни қалбакилаштириш орқали кўчмас мулкни сотиш билан шуғулланган ва ўзининг ушбу фирибгарлик ҳаракатлари орқали катта моддий зарар етказган.
Олинган маълумотларга кўра, жиноятчи Европа Иттифоқи мамлакатлари ҳудудида яширинган, аммо тезкор-қидирув тадбирлари давомида қидирувдаги шахс Швеция ҳудудида аниқланган ва ҳибсга олинган.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасининг экстрадиция тўғрисидаги илтимосномаси қаноатлантирилганидан сўнг жиноятчи Интерпол ММБ ходимлари ҳамроҳлигида адолат қарор топиши учун Ўзбекистонга олиб келинди.

The fraudster wanted by Uzbek Interpol was extradited from Sweden to Uzbekistan
The extradition of an internationally wanted person was carried out for the first time by the National Central Bureau of Interpol employees in the Republic of Uzbekistan from Sweden.
As a result of the joint efforts of Tashkent and Stockholm National Central Bureaus of Interpol and the meetings of the heads of National Central Bureaus held in Lyon during the annual conference, a criminal was extradited from Sweden to Uzbekistan for the first time.
The wanted person, together with a group of persons like him, colluded with people for the purpose of illegal enrichment, according to a well-thought-out plan, engaged in the sale of real estate by falsifying the relevant documents and caused great material damage through his fraudulent actions.
According to the received information, the criminal was hiding in the territory of the EU countries, but during the search operation, the wanted person was identified and arrested in Sweden.
After the request of the General Prosecutor's Office of the Republic of Uzbekistan for extradition was satisfied, the criminal was brought to Uzbekistan for justice, accompanied by the Interpol NCB staff.