Ўзбекистон Интерполи томонидан қидирилаётган фирибгар Швециядан Ўзбекистонга экстрадиция қилинди
Интерполнинг Ўзбекистон Республикасидаги Миллий марказий бюроси ходимлари томонидан халқаро қидирувда бўлган шахсни экстрадиция қилиш Швециядан биринчи марта амалга оширилди.
Тошкент ва Стокголм Интерпол Миллий Марказий бюроларининг ҳамкорликдаги ҳаракатлари ҳамда Лион шаҳрида ўтказилган Миллий марказий бюролар раҳбарларининг йиллик конференция давомидаги учрашувлар натижасида Швециядан биринчи марта жиноятчи Ўзбекистонга экстрадиция қилинди.
Қидирилаётган шахс ноқонуний бойиш мақсадида бир гуруҳ шахслар билан тил бириктириб, пухта ўйланган режага мувофиқ, тегишли ҳужжатларни қалбакилаштириш орқали кўчмас мулкни сотиш билан шуғулланган ва ўзининг ушбу фирибгарлик ҳаракатлари орқали катта моддий зарар етказган.
Олинган маълумотларга кўра, жиноятчи Европа Иттифоқи мамлакатлари ҳудудида яширинган, аммо тезкор-қидирув тадбирлари давомида қидирувдаги шахс Швеция ҳудудида аниқланган ва ҳибсга олинган.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасининг экстрадиция тўғрисидаги илтимосномаси қаноатлантирилганидан сўнг жиноятчи Интерпол ММБ ходимлари ҳамроҳлигида адолат қарор топиши учун Ўзбекистонга олиб келинди.

Из Швеции в Узбекистан экстрадирован мошенник, разыскиваемый Интерполом Узбекистана
Впервые сотрудниками Национального центрального бюро Интерпола в Республике Узбекистан осуществлена экстрадиция из Швеции преступника, находящегося в международном розыске за совершение мошенничества.
Благодаря совместным действиям Национальных центральных бюро Интерпола Ташкента и Стокгольма и встрече глав НЦБ на полях Ежегодной конференции в Лионе, впервые состоялась выдача преступника из Швеции в Узбекистан.
Разыскиваемый, в сговоре с группой лиц с целью незаконного обогащения, по хорошо продуманному плану, путем подлога соответствующих документов, занимался продажей недвижимости, тем самым своими мошенническими действиями нанося особо крупный материальный ущерб.
По поступившей информации от уголовного преследования преступник скрывался на территории стран Евросоюза, но в ходе оперативно-розыскных мероприятий был установлен и задержан на территории Швеции.
В результате длительной переписки и переговоров ходатайство Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан о выдаче было удовлетворено и в сопровождении сотрудников НЦБ Интерпола, преступник были доставлен в Узбекистан, чтобы предстать перед судом.