Ўзбекистон Президенти ва Сингапур Президенти музокара ўтказдилар
Бугун, 24 май куни, “Кўксарой” қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Сингапур Республикаси Президенти Ҳалима Яқубнинг музокаралари бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида Сингапур Президенти мамлакатимиз раҳбарига Ўзбекистонга давлат ташрифи билан келиш таклифи ва Сингапур делегациясига кўрсатилаётган илиқ қабул учун самимий миннатдорлик билдирди. Бўлажак Ўзбекистон Президенти сайловида катта муваффақиятлар тилади.
Ушбу олий даражадаги ташриф икки мамлакат ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганидан буён ўтган 25 йил ичида биринчиси экани таъкидланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Сингапурга шу йил январдаги тарихий ташрифи якунидаҳамкорликнинг муҳим йўналишлари бўйича эришилган барча келишувлар изчил амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Музокараларда сиёсий мулоқот ва парламентлараро алоқаларни янада мустаҳкамлаш, халқаро ташкилотлар доирасида ўзаро қўллаб-қувватлаш, давлат бошқаруви соҳасида кадрлар тайёрлаш дастурларини амалга ошириш, жамоат хавфсизлиги ва маданий-гуманитар алмашинув бўйича мулоқотларни фаоллаштириш масалаларига катта эътибор қаратилди.
Савдо-иқтисодий ва инвестициявий соҳаларда улкан ютуқларга эришилаётгани алоҳида таъкидланди.
Жорий йил бошидан ўзаро савдо кўрсаткичлари бир неча баробар ошди. Сингапур Ўзбекистоннинг энг йирик инвесторлари сафига кирди.
Бугунги кунда Сингапурнинг “Indorama”, “Meinhardt Group”, “Franklin Templeton”, “Enercon”, “PSA”, “Changi Airport” ва бошқа етакчи компаниялари билан биргаликда кимё ва тўқимачилик саноати, транспорт ва логистика, шаҳарсозлик, таълим хизматлари, хусусийлаштириш соҳаларида 3,8 миллиард долларлик лойиҳаларнинг амалга оширилиши фаол паллага кирган.
Иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари батафсил кўриб чиқилди. Ташрифнинг ишбилармонлик дастури доирасидаги Ўзбекистон-Сингапур бизнес-форуми натижалари савдо, логистика, инновациялар, энергетика, соғлиқни сақлаш каби соҳаларда етакчи компанияларнинг инвестициявий шериклигини кенгайтиришга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш ва озиқ-овқат маҳсулотларининг Сингапур бозорига етказиб берилишини йўлга қўйиш масалалари кўриб чиқилди.
Томонлар гуманитар лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ҳамкорликни кенгайтиришга қатъий интилишини билдирди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси негизида ташкил этилган қўшма таълим маркази доирасида Сингапурнинг давлат бошқаруви ва бошқарув кадрларини тайёрлаш борасидаги тажрибасини жорий этиш муҳимлиги таъкидланди.
Сингапурнинг Ўзбекистондаги олий таълим муассасалари фаолияти ҳамда икки мамлакат ўртасидаги мунтазам маданий, таълим ва туризм алмашинувларининг фаоллашиши қўллаб-қувватланди.
Давлат раҳбарлари Марказий ва Жануби-шарқий Осиёда минтақавий интеграциянинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашиб, халқаро майдонда, энг аввало БМТ доирасида ҳамда Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига қўшилиш жараёнида ўзаро англашув ва қўллаб-қувватлаш даражаси юқори эканини қайд этдилар.

Президент Узбекистана и Президент Сингапура провели переговоры
Сегодня, 24 мая в резиденции «Куксарой» состоялись переговоры между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Республики Сингапур Халимой Якуб.
В начале встречи Президент Сингапура выразила искреннюю признательность главе нашего государства за приглашение посетить Узбекистан с государственным визитом и оказываемый сингапурской делегации теплый и радушный приём. Высказаны слова поддержки и пожелания больших успехов на предстоящих президентских выборах в Узбекистане.
Подчёркнуто, что этот визит на высшем уровне является первым за 25 лет с момента установления дипломатических отношений между странами.
С удовлетворением отмечено последовательное выполнение всех договоренностей по ключевым направлениям взаимодействия, достигнутых по итогам исторического визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в январе этого года в Сингапур.
В ходе переговоров большое внимание уделено дальнейшему укреплению политического диалога и межпарламентских связей, осуществлению взаимной поддержки в рамках международных организаций, реализации программ по подготовке кадров в сфере государственного управления, активизации контактов по линии общественной безопасности и культурно-гуманитарных обменов.
Особо выделен большой прогресс в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
С начала года показатели взаимной торговли выросли в несколько раз. Сингапур вошел в число крупнейших инвесторов Узбекистана.
В стадии активной реализации находятся проекты на 3,8 миллиарда долларов в химической и текстильной промышленности, транспорте и логистике, градостроительстве, образовательных услуг, приватизации с такими ведущими сингапурскими компаниями, как Indorama, Meinhardt Group, Franklin Templeton, Enercon, PSA, Changi Airport.
Предметно рассмотрены перспективы наращивания экономического сотрудничества. Выражена уверенность, что итоги узбекско-сингапурского бизнес-форума в рамках деловой программы визита послужат расширению инвестиционного взаимодействия с ведущими компаниями в таких сферах, как торговля, логистика, инновации, энергетика, здравоохранение.
Рассмотрены вопросы обеспечения продовольственной безопасности и налаживания поставок плодоовощной продукции на сингапурский рынок.
Подтвержден решительный настрой на расширение взаимодействия по реализации гуманитарных проектов.
Подчеркнута важность внедрения сингапурского опыта в области государственного управления и подготовки управленческих кадров в рамках вновь созданного совместного образовательного центра на базе Академии госуправления при Президенте Республики Узбекистан.
Выражена поддержка деятельности сингапурских вузов в Узбекистане, а также активизации регулярных культурных, образовательных и туристических обменов между двумя странами.
Главы государств обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной интеграции в Центральной и Юго-восточной Азии, отметили высокий уровень взаимопонимания и обоюдной поддержки на международных площадках, прежде всего в рамках ООН, а также в процессе вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию.