Прописка тизимини соддалаштириш мақсадида жорий этилган тартиблар
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг «Ўзбекистон Республикасида доимий ва вақтинча прописка қилиш тартибини янада соддалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида» 2019 йил 28 декабрдаги 1049-сон қарорига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги 320-сон қарори асосида республикамиз ҳудудида прописка тизими бир қатор соддалаштирилди. Унга кўра, қуйидаги тартиблар амалга киритилди:
- Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг доимий яшаш ва вақтинча турган жойи бўйича рўйхатдан ўтмасдан истиқомат қилиш муддати 15 кун ҳисобланади;
- Доимий яшаш жойи ва вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олиш бир кун ичида расмийлаштирилади;
- Ўзбекистон Республикаси фуқароларини доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олишда аввалги доимий яшаш жойидан рўйхатдан чиқиш тартиби бекор қилинди;
- Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олинишини расмийлаштиришда паспорт, уй дафтари ёки хонадон карточкасига рўйхатга олиш штампини босиш амалиёти бекор қилинди;
- Ҳарбий хизматга мажбурларни доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олишда мудофаа ишлари бўлимларига ҳарбий ҳисобдан чиқиш ва ҳарбий ҳисобга туриш учун бориш тартиби бекор қилинди;
- Ўзбекистон Республикаси фуқароси солиқ органларида ҳисобга олинган ижара шартномаси ҳақида маълумот тақдим этганда, уни вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олишда уй-жой эгасининг розилиги талаб этилмайди.
Агар Сизга нисбатан миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлинмалари томонидан коррупцион ҳаракатлар содир этилса, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бош бошқармасининг 71-231-37-98, 71-231-61-32 рақамларига мурожаат қилишингиз мумкин.

10 октября 2022 г. 1371
В соответствии с Указом №320 «О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министерство Республики Узбекистан от 28 декабря 2019 года №1049 «О мерах по дальнейшему упрощению порядка постоянной и временной прописки в Республике Узбекистан» система прописки на территории республики была несколько упрощена. По нему были реализованы следующие процедуры:
• Срок пребывания граждан Республики Узбекистан без регистрации по месту постоянного и временного пребывания составляет 15 дней;
• Регистрация по месту постоянного и временного пребывания оформляется в течение одного дня;
• При регистрации граждан Республики Узбекистан по месту постоянного проживания отменен порядок снятия с учета с прежнего места постоянного проживания;
• Отменена практика проставления регистрационного штампа в паспорте, домовой книге или квартирной карточке при регистрации граждан Республики Узбекистан по месту постоянного проживания;
• Отменен порядок посещения военнообязанных отделы по делам обороны при постановке на учет по месту постоянного проживания для снятия с воинского учета и постановки на воинский учет;
• При представлении гражданином Республики Узбекистан сведений о договоре аренды, учтенном в налоговых органах, согласие собственника жилья на его регистрацию по месту временного пребывания не требуется.
Если в отношении вас подразделениями миграции и оформления гражданства совершены коррупционные действия, вы можете обратиться в Главное управление миграции и оформления гражданства Министерства внутренних дел Республики Узбекистан по следующим номерам: 71-231-37-98, 71-231-61-32.