«Пули тўланмаган Матиз» сотилди
2021 йил 2 июнь куни, Уйчи туманида яшовчи, 1995 йилда туғилган фуқаро ариза билан мурожаат қилиб, 2020 йил 4 октябрь куни, Наманган шаҳрида яшовчи, 1977 йилда туғилган фуқародан Наманган шаҳрида яшовчи, 1978 йилда туғилган фуқарога тегишли бўлган Матиз русумли автомашинасини 3.500 АҚШ долларига сотиб олишга келишиб, 3.250 АҚШ долларини бериб, қолган 250 АҚШ долларни ҳужжатларни расмийлаштириб бергандан сўнг беришига келишиб, автомашинани олиб кетганлиги, лекин автомашина эгасини хабардор қилмасдан сотиб юбориб пулларини ўзини эҳтиёжи учун ишлатиб юборганлигини маълум қилиб, чора кўришни сўраган.
Ушбу ҳолат бўйича Уйчи туман ИИБ ҳузуридаги ТБ томонидан 2021 йил 1 июль куни Жиноят кодексининг 168-моддаси 2-қисми билан жиноят иши қўзғатилган.

В Уйчинском районе покупатель продал автомобиль “Матиз”, за который полностью не расплатился
2 июня нынешнего года в органы внутренних дел с заявлением обратился житель Уйчинского района, 1995 года рождения, и сообщил, что 4 октября 2020 года договорился о покупке у жителя г. Намангана, 1977 года рождения, автомобиля “Матиз”, принадлежащего наманганцу, 1978 года рождения, за 3 500 долларов США, отдал в связи с этим 3 250 долларов США, обещал остальные 250 долларов отдать после оформления соответствующих документов.
Но, как потом выяснилось, покупатель без ведома владельца продал автомобиль другому лицу и истратил вырученные деньги по своему усмотрению.
По данному факту 1 июля этого года СО при Уйчинском районе возбуждено уголовное дело согласно части 2 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.