Қўқон шаҳрида ИИО ходимига пора бермоқчи бўлган шахс қўлга олинди
Жорий йилнинг 5 июль куни суд томонидан Жиноят кодексининг 96-моддасига асосан тиббий йўсиндаги мажбурлов чораси қўлланилган фуқаро А.Ў. Қўқон шаҳар ИИО ФМБ Пробация бўлими катта инспектори А.Н.га мурожаат қилиб, ўзига нисбатан тайинланган тиббий йўсиндаги мажбурлов чорасини ижро этмаслик эвазига 200 АҚШ миқдоридаги пулларни пора тариқасида таклиф қилган.
Фуқаро А.Ў.га Қўқон шаҳар ИИО ФМБ Пробация бўлими катта инспектори А.Н томонидан ҳуқуқ ва мажбуриятлари тушунтирилиб, ҳаракатида пора бериш жинояти борлиги ва жиноий жавобгарликка тортилиши ҳақида бир неча маротаба огоҳлантирилиб, жиноятдан қайтаришга ҳаракат қилинишига қарамасдан, фуқаро пора таклиф қилишда давом этган.
Ҳолат юзасидан, Ўзбекистон Республикаси ИИВ ЎХБ Фарғона вилояти бўйича бўлими, ИЖҚК Департаментининг Қўқон шаҳар бўлими ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир давомида, фуқаро А.Ў. катта инспектор А.Н.га 100 АҚШ доллари ва 400.000 сўм миқдоридаги пулларни пора тариқасида берган вақтида тадбир иштирокчилари томонидан ушланиб, ушбу пуллар холислар иштирокида далилий ашё тариқасида расмийлаштириб олинди.
Мазкур ҳолат юзасидан тегишли тартибда процессуал ҳужжатлар расмийлаштирилиб, ИЖҚКД Қўқон шаҳар бўлимига юборилди.

В Коканде задержали мужчину, пытавшегося дать взятку сотруднику ОВД
5 июля нынешнего года гражданин А.У., который был подвергнут медицинскому принуждению судом по статье 96 УК Республики Узбекистан,  обратился к старшему инспектору отдела пробации УКД ОВД г. Коканда А.Н. и предложил ему взятку в размере 200 долларов США в обмен на несоблюдение наложенной на него принудительной меры медицинского характера.
Старшим инспектором отдела пробации УКД ОВД г. Коканда А.Н. гражданину А.У. разъяснены его права и обязанности, но, не смотря на это, гражданин все же продолжал предлагать взятку, несмотря на неоднократные попытки предупредить его о наличии взяточничества и уголовного преследования.
В ходе оперативных мероприятий, проведенных на основании факта сотрудниками УСБ МВД Республики Узбекистан по Ферганской области, а также Кокандского городского отдела департамента БЭП, гражданин А.У. задержан в момент передачи старшему инспектору А.Н. 100 долларов США и 400.000 сумов в качестве взятки. Предложенные деньги были оформлены в качестве вещественного доказательства.
По данному факту в соответствующем порядке оформлены процессуальные документы, которые направлены в ДБЭП г. Коканда.