Қўқон шаҳрида қалбаки пул ишлаб чиқарган шахс аниқланди
Қўқон шаҳри. 14 март куни М.Г исмли аёл ИИБга мурожаат қилиб, унда 14 март куни номаълум шахс У.Носир кўчасида жойлашган савдо дўконига харид учун кириб, умумий нархи 110.000 сўмлик спиртли ичимлик ва бошқа турдаги маҳсулотларни харид қилиб, қалбаки усулда тайёрланган 100 АҚШ долларини бериб, 935.000 сўмни қайтим сифатида олиб ҳодиса жойидан яширинганлигини маълум қилган.
Ўтказилган судга оид техник-криминалистик экспертизанинг хулосасига кўра, 1 дона 100 АҚШ доллари қийматидаги купюра қалбаки усулда рангли принтер ёрдамида ёрдамида тайёрланганлиги кўрсатилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Қўқон шаҳар ИИО ФMБ ҳузуридаги тергов бўлими томонидан Жиноят кодексининг 176-моддаси 1-қисми (қалбаки пул, акциз маркаси ёки қимматли қоғозлар ясаш, уларни ўтказиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Олиб борилган терговга қадар текширув давомида 1 дона 100 АҚШ доллари купюрадаги пул Ю.М. томонидан тайёрланганлиги аниқланиб, унга нисбатан суд томонидан "қамоққа олиш" тарзидаги  эҳтиёт чораси қўлланилган.
Фарғона вилоят Ички ишлар бошқармаси юқоридаги кўрсатилган жиноятни содир этган шахс беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши мумкинлиги ҳақида эслатиб ўтади.

24 марта 2021 г. 4621
Город Коканд. 14 марта гражданка М.Г. обратилась в ОВД с заявлением и пояснила, что этим же днем неизвестный, придя в магазин, расположенный на улице У.Носира, приобрел спиртные напитки и другие продукты на сумму 110.000 сумов. Расплатившись фальшивой купюрой номиналом 100 долларов США, взял 935 тысяч сумов сдачи и скрылся с места преступления.
Согласно заключению досудебной химической экспертизы одна купюра номиналом 100 долларов США является поддельной и выполнена с помощью цветного принтера.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД города Коканда возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 176 (Изготовление, сбыт поддельных денег, акцизных марок или ценных бумаг) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе проведенной доследственной проверки стало известно, что одну купюру номиналом 100 долларов США изготовил гражданин Ю.М., судом в отношении него применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
Управление внутренних дел Ферганской области напоминает, что лицо, совершившее вышеуказанное преступление, может быть наказано лишением свободы сроком до пяти лет.