Республика ишчи гуруҳи Қашқадарё вилоятида ўрганиш ишларини бошлади
Ҳаммамизга маълумки сўнги йилларда давлатимиз раҳбари ташаббуси билан «Инсон манфаатлари — ҳамма нарсадан устун» ва «Халқ давлат идораларига эмас, балки давлат идоралари халқимизга хизмат қилиши керак» тамойиллари асосида фуқароларнинг ижтимоий муаммоларини ҳал этиш, ҳуқуқий ва қонуний манфаатларини таъминлаш ислоҳотларнинг асл мазмун-моҳиятига айланмоқда.
Президентимиз томонидан мутасадди раҳбарларга республикамизда мавжуд икки юздан ортиқ шаҳар-туманларининг маҳаллаларида истиқомат қилувчи аҳолининг барча соҳадаги муаммоларини манзилли бартараф этиш, маҳаллаларни жиноятдан ҳоли хавфсиз ҳудудга айлантириш бўйича аниқ вазифалар белгилаб берилган.
Ушбу устувор вазифаларнинг ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва назорат органлари фаолиятини мувофиқлаштириш масалалари бўйича маслаҳатчиси Бахтиёр Исламов ҳамда Ички ишлар вазири, генерал-лейтенант Пўлат Бобожонов бошчилигидаги ишчи гуруҳ ҳудудларда «маҳаллабай», «хонадонбай», «фуқаробай», ҳамда «хавфсиз хонадон» тамойиллари бўйича сектор ва мутасадди раҳбарлари фаолиятининг натижадорлигини таҳлил қилиш мақсадида Қашқадарё вилоятида ўрганиш ишларини бошлади.
Ўрганишлар давомида аҳолининг бандлигини таъминлаш орқали ҳуқуқбузарлик ва жиноятларнинг барвақт олдини олиш, ижтимоий-иқтисодий муаммоларни бартараф этишга катта эътибор қаратилмоқда.
Шу боис ишчи гуруҳ масъуллари Қарши шаҳридаги «Ойдин» маҳалласида жойлашган «Ишга марҳамат» мономаркази фаолияти билан яқиндан танишдилар.
Мономарказда 32 та йўналиш -касбга тайёрлаш, хорижий тиллар, рақамли технологиялар ва тадбиркорликни ўргатиш ўқув курслари ташкил этилган. Ушбу марказ йилига 2 790 нафар фуқарони касбга тайёрлаш ва ўқитиш имкониятига эга.
Мономарказда сектор раҳбарлари, маҳалла раиси, профилактика инспектори, ҳоким ёрдамчиси, хотин-қизлар фаоли ва ёшлар етакчисининг ҳамкорликдаги фаолияти таҳлил қилиниб, тақдимотлар билан танишилди.
Шундан сўнг Қарши шаҳар «Хонтепа» маҳалласидаги лойиҳа қиймати ­ ­27 миллиард сўмни ташкил этувчи, 2 гектар ер майдонида жойлашган, 20 та лойиҳа - текстиль ва тўқимачилик, мебель саноати ва кимё саноатига ихтисослашган 300 нафар иш ўрнига эга «Ёшлар кичик саноат зонаси» лойиҳаси билан танишган ишчи гуруҳ бу ердаги ишларни янада такомиллаштириш, ишчи-хизматчиларга шарт-шароитлар, қулайликлар яратишга оид тегишли тавсия ва таклифларни берди.
Республика идоралар аро ишчи гуруҳининг вилоятдаги ўрганишлари доирасида тезкор-профилактик тадбирлар амалга оширилмоқда.
28 июнь куни амалга оширилган комплекс тезкор-профилактик тадбирлар давомида 21 та жиноий, 32 та маъмурий ҳуқуқбузарликлар аниқланди, илгари содир этилиб очилмасдан қолган 2 та жиноятлар фош этилди, 8 нафар қидирувдаги шахслар қўлга олинди.
Махсус «Авторейд» тадбирлари доирасида 834 нафар қоидабузарлик ҳолатлари аниқланиб, ҳайдовчилар билан профилактик суҳбатлар ўтказилди.

29 июня 2022 г. 2574
Всем нам известно, что в последние годы по инициативе Главы нашего государства, на основе принципов «Интересы человека - превыше всего» и «Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу», решение социальных проблем, обеспечение правовых и законных интересов граждан ставятся во главу угла осуществляемых реформ.
Президентом нашей страны перед ответственными руководителями поставлены конкретные задачи по адресному устранению проблем, волнующих население, проживающего в махаллях более двухсот городов и районов республики, также превращению махаллей в безопасные, свободные от преступности территории.
В целях обеспечения выполнения этих приоритетных задач рабочая группа во главе с советником Президента Республики Узбекистан по вопросам координации деятельности правоохранительных и контролирующих органов Бахтиёром Исламовым и министром внутренних дел генерал-лейтенантом Пулатом Бобожоновым с целью анализа результативности деятельности руководителей секторов и ответственных лиц в регионах по принципам «махаллабай», «хонадонбай», «фукаробай», а также «безопасный дом» начаты изучения в Кашкадарьинской области.
В ходе них большое внимание уделяется раннему предупреждению правонарушений и преступлений, устранению социально-экономических проблем путем обеспечения занятости населения.
В этой связи, ответственные лица рабочей группы ознакомились с деятельностью моноцентра «Ишга мархамат», расположенного в махалле Ойдин города Карши.
В моноцентре организованы учебные курсы по 32 направлениям - профессиональная подготовка, обучение иностранным языкам, цифровым технологиям и азам предпринимательства. Этот центр имеет возможность профессиональной подготовки и обучения 2 790 граждан в год.
Там же была проанализирована совместная деятельность руководителей секторов, председателя махалли, инспектора профилактики, помощника хокима, активиста женщин и лидера молодежи, а также просмотрены презентации.
После этого рабочая группа ознакомилась с проектом «Молодежная малая промышленная зона» в махалле Хонтепа города Карши, реализация которой составит 27 миллиардов сумов. Зона расположилась на площади протяженностью 2 гектара, разработано 20 проектов по направлениям текстильной, ткацкой, мебельной и химической промышленностей с 300 рабочими местами, ответственными сотрудниками даны соответствующие рекомендации и предложения по дальнейшему совершенствованию работы, созданию условий и удобств для рабочих и служащих.
В рамках изучений Республиканской межведомственной рабочей группы в области проводятся оперативно-профилактические мероприятия.
В ходе проведенных 28 июня комплексных оперативно-профилактических мероприятий выявлены 21 уголовное, 32 административных правонарушения, раскрыты 2 ранее совершенных преступления,  задержаны 8 разыскиваемых лиц.
В рамках специальных мероприятий "Авторейд" выявлено 834 нарушения, проведены профилактические беседы с водителями.