Республика ишчи гуруҳи Хоразм вилоятида манзилли ўрганиш ишларни давом эттирмоқда
Аввал хабар берганимиздек, жойларда «Инсон қадри учун» тамойили асосида олиб борилаётган ислоҳотларни натижалари, жиноятчиликни «маҳаллабай» жиловлаш, фуқароларнинг муаммоларини «фуқаробай» ва «хонадонбай» ҳал этиш амалиёти ҳамда сектор раҳбарлари фаолиятининг натижадорлигини таҳлил қилиш мақсадида Ички ишлар вазири Пўлат Бобожонов ҳамда Бош прокурор ўринбосари Шухрат Узоқовлар бошчилигидаги республика идоралараро ишчи гуруҳи Хоразм вилоятининг барча туман-шаҳарларида бўлиб, ўрганиш ишларини амалга оширмоқдалар.
Тадбир давомида ишчи гуруҳ вилоятнинг Гурлан тумани тиббиёт бирлашмаси «Қўшма жароҳатлар бўлими» фаолияти билан танишдилар.
Шифохона жаҳондаги етакчи фирмалар томонидан ишлаб чиқилган тиббий асбоб-ускуналар билан жиҳозланганлиги алоҳида эътироф этилди. Вилоят Соғлиқни сақлаш бошқармаси бошлиғи тизимини ислоҳ этиш борасида амалга оширилган ишлар ва галдаги режалар тўғрисида ҳисобот берди.
Шунингдек, ишчи гуруҳ аъзолари шифохонада бир гуруҳ фахрий-нуронийлар билан учрашиб, туманда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар юзасидан уларнинг фикр ва мулоҳазаларини тингладилар.
Ишчи гуруҳ аъзоларининг кейинги манзили Гурлан туманининг Қорақалпоғистон Республикаси Амударё тумани билан боғловчи автомобиль йўлида жойлашган «Момокўпир» мунтазам йўл патруль хизмати маскани бўлди.
Мазкур масканда хизмат олиб бораётган ходимлар билан бўлиб ўтган суҳбат жараёнида уларнинг ишчанлик кайфияти ўрганилиб, масканда ходимлар ҳамда ҳайдовчи ва йўловчилар учун яратилган шарт-шароитлар кўздан кечирилди.
Жараёнда, Хоразм вилояти ИИБ ЖХХ ЙҲХБ бошлиғи подполковник Б.Машариповнинг вилоятда жорий йилнинг 6 ойи давомида содир этилган йўл-транспорт ҳодисалари ва келгусида ЙТҲларнинг олдини олиш мақсадида амалга оширилаётган чора-тадбирлар тўғрисидаги ҳисоботи тингланди. Ишчи гуруҳ аъзолари томонидан йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш соҳасига илғор инновацион технологияларни жалб этиш юзасидан топшириқ ва тавсиялар берилди.
Давлат раҳбарининг топшириқларига кўра, аҳолини бандлигини таъминлаш, ёшлар учун қўшимча иш ўринларини узлуксиз яратиб бориш бугунги кундаги энг муҳим масалалардан биридир.
Шундан келиб чиққан ҳолда ишчи гуруҳ аъзолари Гурлан туманида аҳоли бандлигини таъминлаш борасида олиб борилаётган манзилли чора-тадбирлар билан яқиндан танишиш учун “Gurlan Global Text” корхонасида бўлдилар.
Айни кунда 1200 нафардан зиёд ишчи-хизматчи фаолият кўрсатиб келаётган мазкур корхонада тайёрланган кийим-кечаклар хорижий давлатларга экспорт қилинмоқда. Бу эса корхонанинг узлуксиз фаолият кўрсатиши ва ишчиларнинг ойлик маошларини босқичма-босқич ошириб бориш имконини бермоқда.
Корхона раҳбарлари билан мулоқот жараёнида эса уларнинг ишлаб чиқариш турлари ва миқдорини ошириш эвазига қўшимча иш ўринлари яратиш борасидаги режалари маъқулланди ҳамда туман сектор раҳбарларига бу борада зарур амалий кўмаклашиш тўғрисида топшириқ берилди.
Ташриф сўнгида тумандаги секторлар раҳбарлари иштирокида ҳудудда ҳуқуқбузарликлар ва жиноятларни жиловлаш борасида амалга ошириб келаётган ишлари таҳлил этилди. Амалга оширилган фаолият таҳлилидан келиб чиқиб туманда жиноятчиликни олдини олиш, рўй берганларини фош этиш борасида сектор раҳбарлари тақдимоти ва ҳисоботини тинглаб, келгусида амалга оширилиши лозим бўлган тавсия ва таклифлари берилди.

Республиканская рабочая группа продолжает адресные изучения в Хорезмской области
Как мы уже сообщали ранее, в целях анализа результатов реформ, проводимых на местах по принципу “За человеческое достоинство”, искоренения преступности по системе «махаллабай», практики решения проблем граждан на основе систем «фукаробай» и «хонадонбай», а также результативности деятельности руководителей секторов Республиканская межведомственная рабочая группа во главе с министром внутренних дел Пулатом Бобожоновым и заместителем генерального прокурора Шухратом Узаковым, посещая все районы и города области, проводит работы по изучению.
В ходе мероприятия рабочая группа ознакомилась с деятельностью отделения комбинированных травм медицинского объединения Гурленского района области.
Было особо отмечено, что больница оснащена медицинским оборудованием, разработанным ведущими мировыми компаниями. Начальник областного Управления здравоохранения отчитался о проделанной работе по реформированию системы и текущих планах.
Также члены рабочей группы встретились в больнице с группой ветеранов и выслушали их мнения и соображения по широкомасштабным реформам, осуществляемым в районе.
Следующим пунктом назначения рабочей группы стал стационарный пункт дорожно-патрульной службы “Момокупир”, расположенный на автомобильной дороге, соединяющей Гурленский район с Амударьинским районом Республики Каракалпакстан.
В ходе беседы с сотрудниками, несущими службу на данном посту, были изучены их рабочее настроение, а также условия, созданные для сотрудников, водителей и пассажиров. В процессе был заслушан отчет начальника УБДД СОБ УВД Хорезмской области подполковника
Б.Машарипова о дорожно-транспортных происшествиях, произошедших в области за 6 месяцев текущего года, и мерах, принимаемых в целях предотвращения ДТП. Членами рабочей группы даны поручения и рекомендации по привлечению передовых инновационных технологий в сферу обеспечения безопасности дорожного движения.
Согласно поручениям Главы государства, обеспечение занятости населения, бесперебойное создание дополнительных рабочих мест для молодежи является одним из важнейших вопросов сегодняшнего дня.
Исходя из этого, рабочая группа посетила предприятие “Gurlan Global Text” для ознакомления с проводимыми адресными мерами по обеспечению занятости населения в Гурленском районе.
В настоящее время одежда, изготовленная на этом предприятии, где работают более 1200 рабочих и служащих, экспортируется в зарубежные страны. А это, в свою очередь, обеспечивает бесперебойную работу предприятия и поэтапное повышение заработной платы работников.
В ходе диалога с руководителями предприятий были одобрены их планы по созданию дополнительных рабочих мест за счет увеличения объемов и видов производства, а руководителям районных секторов было поручено оказать необходимое практическое содействие в этом направлении.
В конце визита с участием руководителей секторов района была проанализирована проводимая в районе работа по пресечению правонарушений и преступлений. На основе проведенного анализа деятельности были заслушаны презентации и отчеты руководителей секторов по предупреждению преступности в районе, раскрытию произошедших преступлений, а также даны рекомендации и предложения, которые необходимо реализовать в дальнейшем.