Республикада йўл ҳаракати соҳасидаги муаммоларни комплекс ўрганиш ва амалий муаммоларни бартараф этиш бўйича идоралараро ишчи гуруҳи тузилди
Бугунги кунда республикада транспорт воситаларидан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини қўпол равишда бузиш ҳолатлари юқорилиги, йўл инфратузилмасидаги жиддий муаммолар йўл-транспорт ҳодисаларини келтириб чиқараётганлиги, оқибатда кўплаб инсонларнинг тан жароҳат олиши, энг ачинарлиси, инсонларнинг бевақт вафот этаётганлиги ҳолатлари кўпайиб бормоқда.
Шу боис, Республикада йўл ҳаракати соҳасидаги муаммоларни комплекс ўрганиш ва амалий муаммоларни бартараф этиш бўйича идоралараро ишчи гуруҳи ўз фаолиятини бошлади.
Гуруҳ таркибига Ҳукумат, ички ишлар, транспорт, молия вазирликлари, автомобиль йўллари қўмитаси ва бошқа мутасадди идоралар ва ташкилотларнинг раҳбар ва малакали мутахассислари киритилган.
Гуруҳ томонидан йўлларда ҳаракат хавфсизлигини таъминлаш ва йўл-транспорт ҳодисаларининг барвақт олдини олишнинг бугунги кундаги ҳолати комплекс равишда ўрганилиб, илғор хорижий тажрибаси ва илмий ёндашувларни қўллаш асосида норматив-ҳуқуқий ва манзилли ташкилий-амалий чоралар ишлаб чиқилади.
Алоҳида эътибор, йўл инфратузилмаси билан боғлиқ жиддий муаммолар – йўлларнинг ҳолати, пиёдалар ўтиш жойи, йўл белгилари, тартибга солинмаган чорраҳалар ва бошқаларга қаратилиб, уларни тубдан яхшилаш бўйича ҳар томонлама чоралар кўрилади.
Йўл ҳаракати хавфсизлиги бўйича аҳолини қийнаётган муаммолар ўрганилиб, кўриладиган комплекс чора-тадбирлар ҳақида жамоатчиликка ахборот берилади ҳамда фуқаролар томонидан билдирилган таклифлар синчковлик билан ўрганиб чиқилади.

An interdepartmental working group has started its work on complex research and practical elimination of traffic problems in the country
Today, cases of gross violations of the safety rules for the operation of vehicles, severe problems in the road infrastructure have become more frequent in the country. These problems with road infrastructure are leading to traffic accidents, resulting in many injuries and, sadly, premature deaths.
Therefore, an interdepartmental working group on complex research of problems in traffic in the country and the elimination of practical problems has begun its work.
The group includes management and qualified specialists from the Government, the Ministries of Internal Affairs, Transport and Finance, the Committee for Roads and other responsible departments and organizations.
The group will complexly study the current state of road safety and the early prevention of road accidents. They will develop normative-legal and targeted organizational and practical measures by implementing advanced foreign experience and scientific approaches.
Particular attention will be paid to serious problems related to road infrastructure - the condition of roads, pedestrian crossings, road signs, unregulated intersections, etc. They will take comprehensive measures to improve them entirely.
The problems of the population on road safety will be studied. The working group will inform the public about the complex measures to be taken. They will carefully consider the citizens' proposals on this issue.