Самарқанд шаҳрида яшовчи фуқаролар ўз уйида гиёҳванд ўсимликни етиштириб келаетганлиги аниқланди
Самарқанд шаҳри ҳудудида ўтказилаётган “Қорадори-2021” тадбири давомида, Самарқанд шаҳри бўйича ИИО ФМБ 8-сон ИИБ ЖҚГ ходимлари томонидан Самарқанд шаҳар «Лахути» маҳалласида яшовчи, 1974 й.т., фуқаро М.Ф.нинг яшаш хонадони холислар иштирокида кўздан кечирилганда, уйнинг томорқасида экилган турли ҳил гуллар орасида, қонунга хилоф равишда 1 туп “Каннабис”  гиёҳванд ўсимлигини ўсимликни етиштириб, парваришлаб келаётганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодекснинг 270-модда 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилган.
Бундан ташқари, Самарқанд шаҳар Шохрух кўчасида яшовчи, 1962 й.т., фуқаро О.Г.нинг яшаш хонадони холислар иштирокида кўздан кечирилганда, уйида гул тувакларда экилган турли ҳил гуллар орасида қонунга хилоф равишда 2 туп “Каннабис” гиёҳванд ўсимлигини етиштириб, парваришлаб келаётганлиги аниқланган.
ИИВ ЖҚББ Гиёҳвандлик воситалари билан қонунга хилоф равишда муомала қилишга қарши курашиш бошқармаси

Жители города Самарканд выращивали в своих домах наркотическое растение
В ходе мероприятия “Черный мак – 2021”, проводимого в городе Самарканд, сотрудниками ГУР ОВД №8 УКД ОВД по городу Самарканд в присутствии понятых был проведен осмотр места проживания 47-летнего жителя махалли “Лахути” города Самарканд, гражданина М.Ф. На приусадебном участке среди других цветов он посадил и выращивал 1 куст конопли.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 270 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Кроме того, в присутствии понятых был проведен осмотр места проживания гражданки О.Г., 1962 г.р., проживающей на улице Шохрух города Самарканд. В доме в горшках для цветов среди других растений она выращивала 2 куста конопли.