Самарқандда ИИБ ходимига 5 минг АҚШ долларини пора тариқасида бермоқчи шахсга нисбатан жиноят иши қўзғатилди
2021 йил 30 июль куни Самарқанд вилояти ИИБ Хавфсиз туризмни таъминлаш бошқармаси тезкор ходимлари томонидан Тайлоқ тумани марказида ўтказилган тезкор тадбир давомида, 1990 йилда туғилган, Самарқанд шаҳар «Имом Восе» маҳалласида яшовчи Х.Д. чет давлатга кетиши ва авиачипта олиши учун керак бўладиган «COVID-19» вируси мавжуд эмаслиги тўғрисидаги тест таҳлилини сохталаштирган ҳолда 180.000 сўмга сотган вақтида далилий ашёлар билан ушланиб, расмийлаштирилган.
Ҳолат юзасидан терговга қадар текшириш ҳаракатлари олиб бориш жараёнида фуқаро Х.Д. нинг укаси ҳолатни расмийлаштирмаслик ва ишни ижобий томонга ҳал қилиб бериш эвазига тезкор ходимга 5 минг АҚШ доллари миқдоридаги пулларни пора сифатида таклиф қилган.
Ходим ИИО ходимига пул таклиф қилиш, Жиноят кодексининг 211-моддаси билан жиноят иши қўзғатилиб, жавобгарликка тортилишига сабаб бўлиши тўғрисида огоҳлантиришига қарамай, фуқаро кейин келиб учрашишини айтиб чиқиб кетган. Ходим ҳолат юзасидан Бошқарма бошлиғига билдирги билан мурожаат қилган.
Билдиргига асосан, 2021 йил 31 июль куни ИИВ Ўз хавфсизлиги бошқармаси Самарқанд вилояти бўйича бўлими ҳамда Самарқанд шаҳар прокуратураси ходимлари томонидан тезкор тадбир ўтказилиб, фуқаро И.Х. тезкор ходимга 5 минг АҚШ долларини пора тариқасида берган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат бўйича Самарқанд шаҳар прокуратураси томонидан Жиноят кодексининг 211-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Самарканде возбуждено уголовное дело в отношении лица, который пытался дать взятку сотруднику ОВД в размере 5000 долларов США
30 июля нынешнего года в ходе оперативного мероприятия, проведенного оперуполномоченными Управления обеспечения безопасного туризма УВД Самаркандской области в центральной части Тайлакского района, житель махалли Имом Восе г. Самарканда Х.Д., 1990 года рождения, задержан при продаже поддельных результатов ПЦР-теста, требуемого для выезда в зарубежную страну, за 180 000 сумов. Факт был оформлен в установленном порядке.
В ходе досудебного следствия по делу гражданин Х.Д. в обмен на отказ от формализации ситуации и положительное решение дела его брат предложил оперативнику взятку в размере 5000 долларов.
Несмотря на то, что страж правопорядка объяснил, что предложение взятки сотруднику ОВД может послужить причиной для привлечения к уголовной ответственности по статье 211 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, предупредил неоднократно, но все же гражданин сказал, что встретится с ним позже. Сотрудник по факту обратился с рапортом к начальнику управления.
На основе рапорта 31 июля нынешнего года сотрудниками отдела управления собственной безопасности МВД по Самаркандской области, прокуратуры г. Самарканда осуществлены оперативные меры, в ходе которых гражданин И.Х. задержан с поличным при передаче сотруднику ОВД 5 000- долларов США в качестве взятки.
По данному факту прокуратурой г. Самарканда возбуждено уголовное дело на основании части 1 статьи 211 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведется предварительное следствие.