Самарқандда одам савдоси билан шуғулланувчи шахслар фош қилинди
Давлат хавфсизлик хизмати Самарқанд вилояти бошқармаси ҳамда вилоят ИИБ ходимлари ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда Пайариқ туманида яшовчи, 1992 йилда туғилган И.Н. маҳаллий фуқарони сохта ҳужжатлар асосида Туркия ва Япония орқали АҚШга юбориш эвазига 40 000 АҚШ доллари талаб қилиб, дастлабки ҳужжатларни тайёрлаш учун келишилган пулдан 10 000 АҚШ доллари ва унинг хорижий паспортини талаб қилиб олаётган вақтда қўлга олинди.
Фуқаро И.Н. ушбу жиноятни 1994 йилда туғилган таниши, Тойлоқ туманида яшовчи У.А. билан тил бириктирган ҳолда амалга ошираётганлигини маълум қилди.
Ушбу шахсларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

People involved in human trafficking were exposed in Samarkand
In an operative event organized by the State Security Service Samarkand regional department and the regional Department of Internal Affairs, the officers arrested a resident of Payariq district, born in 1992, I.N., while taking 10,000 US dollars from the agreed money for the preparation of preliminary documents and foreign passport of a local citizen. He promised to send him to the USA through Turkey and Japan and demanded 40,000 US dollars for sending.
Citizen I.N. informed that he is doing this crime in collusion with his acquaintance, born in 1994, U.A., who lives in Toylok district.
A criminal case has been initiated against these persons under the relevant articles of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, and an investigation is undertaken.