Самарқандда яшаш хонадонида гиёҳвандлик моддасини истеъмол қилган шахсга жиноят иши қўзғатилди
Самарқанд шаҳри бўйича ИИО ФМБ ЖҚБ ходимлари томонидан 2021 йил 25 январь куни соат 6:40 ларда Самарқанд шаҳри У.Юсупов кўчасида яшовчи 1960 й.т. фуқаро О.О.нинг яшаш уйи ва ёрдамчи хўжаликлари тинтув қилиниб, кўздан кечирилганида, гиёҳвандлик моддасини истеъмол қилишга мўлжалланган бир дона 1,5 литр ҳажмдаги ва бир дона 1 литр ҳажмдаги махсус елим идишлар (баклашка), бир дона гугурт қутисига қадоқланган “марихуана” гиёҳвандлик ўсимлигига ўхшаш ўсимлик уруғлари ва қоғоз бўлагига ўралган ўткир ҳидли, қуруқ ҳолдаги “марихуана” гиёҳвандлик воситаси холислар иштирокида далилий ашё тариқасида ҳужжатлаштириб олинган.
Самарқанд вилояти ИИБ ЭКБнинг хулосасига кўра, фуқаро О.О.нинг яшаш уйи ва ёрдамчи хўжаликлардан олинган бир дона оқ қоғоз бўлагига ўралган, яшил рангли, ўткир ҳидли, қуритилган ҳолдаги ўсимлик моддаси таркибида гиёҳванд модда “тетрагидроканнабинол” мавжуд бўлиб, бу модда “марихуана” гиёҳванд моддаси турига кириши, унинг умумий соф оғирлиги 2,45 граммга тенглиги; бир дона гугурт қутисига солинган оч яшил рангли ўсимлик уруғлари таркибида гиёҳванд модда топилмаганлиги, ўсимлик уруғларининг умумий соф оғирлиги 2,28 граммга тенглиги; икки дона елим идишлар (баклашка) қисмларини ички қисмида гиёҳванд модда “тетрагидроканнабинол” модда излари топилганлиги кўрсатилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Самарқанд шаҳри бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Жиноят кодекснинг 276-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилган.
ИИВ ЖҚББ Гиёҳвандлик воситалари билан қонунга хилоф равишда муомала қилишга қарши курашиш бошқармаси

В Самарканде в отношении лица, употреблявшего наркотическое средства в своем доме, возбуждено уголовное дело
25 января 2021 года в 6:40 часов сотрудниками ОУР УКД ОВД города Самарканда был проведен обыск дома и вспомогательного хозяйства гражданина О.О. 1960 г.р., проживающего по улице У.Юсупова города Самарканда. При осмотре было обнаружено две пластиковые тары (баклашки) объемом 1,5 и 1 литр, специально предназначенные для употребления наркотических средств, семена растения, похожие на наркотическое вещество “марихуана”, упакованные в один спичечный коробок, а также наркотическое вещество “марихуана” в высушенном виде, завернутое в кусок бумаги. Найденные вещества и тара были изъяты в качестве вещественных доказательств.
Согласно заключению ЭКО УВД Самаркандской области, в составе изъятого из дома и вспомогательного хозяйства О.О. вещества растительного происхождения, зеленого цвета, с резким запахом, завернутое в кусок белой бумаги, содержится активное наркотическое вещество “тетрагидроканнабинол” и оно относится к типу наркотиков “марихуана”, а масса его составила 2,45 грамма. В составе семян светло-зеленого цвета, упакованных в спичечный коробок, не содержится наркотическое вещество и их масса составила 2,28 грамма. В двух баклашках найдены следы наркотического вещества “тетрагидроканнабинол”.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД города Самарканд возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 276 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.