Шавкат Мирзиёев: Мақсадимиз - ҳар бир ёшга муносиб шароит яратиш
Конституциямизда Ўзбекистон ижтимоий давлат экани белгиланди. Бу борадаги энг муҳим соҳалардан бири таълимдир. Шу мақсадда янги муассасалар қуриш билан бирга таълимнинг мазмунини яхшилашга ҳам эътибор қаратилмоқда.
32-мактаб жорий йилда капитал таъмирланди. У 782 ўқувчига мўлжалланган. 22 та синфхона, спорт зали, ошхона, STEM лабораторияси, компьютер хоналарида замонавий шароитлар яратилган. Кутубхонада 1 минг 500 дан зиёд бадиий адабиётлар жамланган.
Маълумки, ёшларни камида иккита чет тили ва битта замонавий ҳунарга ўргатиш мактаб таълимидаги асосий йўналиш сифатида белгиланган. Мактабнинг бўш турган ер майдонида енгил конструкциялардан қўшимча хоналар қурилиб, 15 хил касб-ҳунар учун шароит ташкил этилган. Уларда ўқувчилар компьютер, техник хизмат кўрсатиш, тўқувчилик, сартарошлик, косметология, кулолчилик, ўймакорликнинг илк сабоқларини ўрганади.
Президентимиз ушбу хоналарни кириб кўрди, ёзги тўгаракка келган болалар билан суҳбатлашди.
- Биз олий таълимда қамровни кенгайтириб боряпмиз. Лекин ҳамма ҳам университетда ўқишни танламайди. Шунинг учун фарзандларимизга мактабдаёқ чет тиллари ва ҳунарлар ўргатишни мақсад қилганмиз. Кимнинг кичкина бўлсаям қўлида касби бўлса, куни ўтади. Кейин яна ўз устида ишлаб, маҳоратини ошириши ҳам мумкин. Мақсадимиз - ҳар бир ёшга муносиб шароит яратиш, - деди давлат раҳбари.

Шавкат Мирзиёев: Наша цель – создать достойные условия для каждого молодого человека
В Конституции нашей страны закреплено строительство социального государства в Узбекистане. В соответствии с этим приоритетное внимание уделяется сфере образования. Наряду с возведением новых учебных заведений важное значение придается совершенствованию содержания образования.
В этом году в школе №32 был выполнен капитальный ремонт. Школа рассчитана на 782 учащихся. В 22 классах, спортивном зале, столовой, STEM-лаборатории, кабинетах информатики созданы современные условия. В библиотеке собрано более 1,5 тысячи художественных книг.
Как известно, обучение молодежи как минимум двум иностранным языкам и одной современной профессии определено как основное направление реформ в школьном образовании. На неиспользуемой территории школы из легких конструкций сооружены дополнительные помещения и созданы условия для обучения 15 различным профессиям. В них учащиеся получают начальные навыки IT, технического обслуживания, ткачества, парикмахерского дела, косметологии, гончарного дела, резьбы по дереву.
Президент посетил эти классы, побеседовал с детьми, участвующими в летних кружках.
- Мы расширяем охват высшего образования. Но не все выбирают учебу в университете. Поэтому мы поставили цель сделать так, чтобы наши дети уже со школы начинали изучать иностранные языки и профессии. Человек, овладевший хотя бы одной профессией, не пропадет. Он может в дальнейшем работать над собой и повысить мастерство. Поэтому наша цель – создать достойные условия для каждого молодого человека, - сказал глава государства.