Шавкат Мирзиёев: Мустақил тарихимизда биринчи марта бундай шаҳар қураяпмиз
Бугунги кунда Тошкент шаҳрида яшаётган ва ишлаётган аҳоли сони қарийб 5 миллион нафарни ташкил қилмоқда. Кўплаб уй-жойлар, муассасалар барпо этилиб, инфратузилма тармоқларига юклама ортмоқда. Шунга қарамай, яна йилига 20 минг хонадонли уйлар, 40 дан ортиқ мактаб, боғча, поликлиника қуришга талаб бор. Урбанизация суръатидан келиб чиқилса, яқин йилларда аҳоли сони янада кўпаяди.
Давлатимиз раҳбари бу масалани алоҳида эътиборга олиб, Тошкентни ривожлантириш режаларини 15-20 йил олдиндан белгилаш вазифасини қўйган эди. Шундан келиб чиқиб, шаҳардан ташқарида, замонавий архитектура ютуқлари асосида янги марказ қуришга киришилди.
Жорий йил 20 июлда Янги Тошкент шаҳрини барпо этиш чора-тадбирлари бўйича Президент қарори қабул қилинди. Унга мувофиқ, Бош вазир раҳбарлигида Янги Тошкентни барпо этиш ишларини мувофиқлаштирувчи кенгаш тузилди ҳамда дирекция ташкил этилди. Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлигида бу лойиҳага масъул ўринбосар лавозими жорий қилинди.
Ушбу улкан лойиҳа учун Тошкент вилоятининг Юқори Чирчиқ ва Ўрта Чирчиқ туманларидан 19 минг 720 гектар ер танлаб олинган. Биринчи босқичда 2,5 минг гектарда 100 минг аҳоли учун уй-жойлар ва инфратузилма объектлари қуриш режалаштирилган. Дирекция томонидан етакчи хорижий компаниялар жалб этилиб, ривожланган мамлакатларда муваффақиятли синовдан ўтган амалиётлар асосида Бош режа, тармоқ режалари ва манзилли дастурлар ишлаб чиқилмоқда.
“ТошкентбошпланЛИТИ” давлат унитар корхонасида Бош режа лойиҳаси тақдимоти ўтказилди. Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирининг ўринбосари – “Янги Тошкент шаҳрини барпо этиш дирекцияси” директори ҳудудни инфратузилма билан таъминлаш, йўл ва кўприклар қуриш масалалари, муҳандислик, шаҳарсозлик ва архитектура ечимлари бўйича ахборот берди.
Лойиҳада яшиллик, қулайлик ва тежамкорликка алоҳида эътибор қаратилган, фаол иқтисодиёт ва ижтимоий ҳаёт уйғунлаштирилган, транспорт тармоқлари пойтахтимиз билан оқилона боғланган.
Умуман айтганда, Янги Тошкент “ақлли” ва “боғ шаҳар” бўлиши назарда тутилмоқда. Маъмурий марказда давлат идоралари, Янги Ўзбекистон университети, кутубхона, тарих музейи, маданият саройлари жойлашади. Шунингдек, шаҳарда ишбилармонлик ва инновация туманлари, таълим, тиббиёт ва туризм кластерлари бўлади. 420 гектар майдонда марказий боғ, мавзелар орасида сунъий канал ва кўллар, Чирчиқ ва Қорасув дарёлари бўйида сайилгоҳлар ташкил қилиниб, одамларнинг дам олиши учун сўлим шароитлар яратилади. “Тошкентнинг яшил белбоғи” лойиҳаси шу жойдан бошланади.
Бу компонентлар лойиҳаси Сингапур, Англия, Хитой, Германия, Туркия, Нидерландия, Жанубий Корея, БАА каби давлатларнинг 20 та илғор компанияси томонидан ишлаб чиқилмоқда. Давлатимиз раҳбари инфратузилма тармоқларини илғор стандартлар билан уйғунлаштириш зарурлигини таъкидлади.
- Ўттиз икки йиллик мустақил тарихимизда биринчи марта бундай шаҳар қураяпмиз, бунга дунёдаги илғор компанияларни жалб қилаяпмиз. Лекин биздаги соҳалар, стандартлар шунга мосми, - дея савол қўйди Шавкат Мирзиёев. - Улар замонавий лойиҳалар билан ҳамоҳанг бўлиши керак. Шунинг учун қурилиш, энергетика, коммунал, экология, ирригация, транспорт каби ҳамма тегишли соҳалардаги қонунларни, стандартларни жаҳоннинг энг юқори талабларига мувофиқ такомиллаштириш зарур.
Президент Бош режа асосида йил якунига қадар батафсил лойиҳалаш ишларини якунлаш, биринчи босқич иншоотлари бўйича лойиҳачи ва қурувчи корхоналарни аниқлаш бўйича кўрсатмалар берди.
- Нима учун бу лойиҳани шошмасдан, қайта-қайта кўряпмиз? Бу шаҳар юз йиллаб халққа хизмат қилиши керак. Одамлар биринчи ўринда бўлиши, келажакдаги қурилишлар ҳам инобатга олиниши зарур. Биринчи босқич мукаммал қурилса, мактаб бўлади, - деди давлат раҳбари.
Бўлажак бинолар ва инфратузилма эксплуатациясини ҳозирдан ўйлаш, бу бўйича мутахассислар тайёрлаш зарурлиги таъкидланди.

Шавкат Мирзиёев: Мы впервые за историю независимости строим такой город
Сегодня в Ташкенте проживают и работают почти 5 миллионов человек. Строится много нового жилья и других объектов, увеличивается нагрузка на инфраструктуру. Вместе с тем есть потребность в строительстве 20 тысяч квартир, более 40 школ, детских садов и поликлиник ежегодно. С учетом нынешних темпов урбанизации в ближайшие годы ожидается дальнейший рост населения.
Глава нашего государства, уделяющий особое внимание данным вопросам, который поставил задачу определить планы развития Ташкента на 15-20 лет вперед. В соответствии с ними началось строительство нового города за пределами столицы на основе современных достижений архитектуры.
20 июля текущего года было принято постановление Президента о мерах по строительству города Новый Ташкент. В соответствии с ним образованы Координационный совет во главе с Премьер-министром и дирекция. Введена должность заместителя министра строительства и жилищно-коммунального хозяйства, ответственного за проект.
Для реализации масштабного проекта отобрано 19 тысяч 720 гектаров земли в Юкоричирчикском и Уртачирчикском районах Ташкентской области. На первом этапе на площади 2,5 тысячи гектаров планируется построить жилье и объекты инфраструктуры для 100 тысяч жителей. Дирекцией привлечены ведущие зарубежные компании и на основе успешно апробированных в развитых странах практик разрабатываются генеральный план, отраслевые планы и целевые программы.
Презентация проекта генерального плана состоялась сегодня в государственном унитарном предприятии “ТошкентбошпланЛИТИ”. Заместитель министра строительства и жилищно-коммунального хозяйства – директор Дирекции по строительству города Новый Ташкент доложил о проводимой работе в направлениях обеспечения будущего города инфраструктурой, строительства дорог и мостов, разработке инженерных, градостроительных и архитектурных решений.
В проекте особое внимание уделено экологичности, комфорту и энергоэффективности, обеспечению гармонии активной экономической и социальной жизнедеятельности, рациональному соединению транспортных коммуникаций со столицей.
Предусматривается, что Новый Ташкент будет «умным» и «городом-садом». В административном центре расположатся государственные ведомства, Университет Нового Узбекистана, библиотека, исторический музей, дворцы культуры. А также деловой и инновационный кварталы, кластеры образования, медицины и туризма. На территории площадью 420 гектаров будут созданы центральный парк, искусственные каналы и озера между кварталами, аллеи вдоль рек Чирчик и Карасу, а также условия для отдыха людей. Здесь же стартует проект «Зеленый пояс Ташкента».
Проекты компонентов города разрабатываются 20 ведущими компаниями из таких стран, как Сингапур, Великобритания, Китай, Германия, Турция, Нидерланды, Южная Корея, ОАЭ. Глава государства отметил необходимость соответствия инфраструктуры передовым стандартам.
- За тридцать два года нашей независимости мы впервые строим такой город, привлекаем к этому передовые компании. Однако соответствуют ли наши сферы, стандарты? – поставил вопрос Шавкат Мирзиёев. – Они должны быть гармоничны современным проектам. Именно поэтому уже сейчас необходимо совершенствовать законы и стандарты в строительстве, энергетике, ирригации, транспорте и всех смежных областях в соответствии с самыми высокими мировыми стандартами.
Президент дал указания по завершению до конца года детализированное проектирование, определению проектировщиков и строительных организаций по объектам первого этапа.
- Почему мы рассматриваем проект постепенно, раз за разом? Потому что этот город должен служить нашему народу сотни лет. Люди должны быть на первом месте, необходимо учесть и будущее строительство. Если первый этап будет реализован в совершенстве, это будет ориентиром, - сказал глава государства.
Подчеркнута необходимость заранее продумать вопросы эксплуатации будущих зданий и инфраструктуры, подготовки соответствующих специалистов.