Шахсий диний билимларга таяниб номақбул ахборот тарқатиш жавобгарликка олиб келади
Жорий йилнинг январь ойида ижтимоий тармоқларда Тошкент шаҳрида яшовчи 1991 йилда туғилган Х.Д. ва 1989 йилда туғилган И.О.лар томонидан «Аёл кишининг кўчага чиқиш одоблари...» номли видеолавҳа тарқатилиб, унда бу шахслар диний мазмунда аёлларнинг кўчага чиқишга оид турли номақбул чекловларини баён қилганлари акс этган.
Ҳолатни ўрганиш мақсадида Х.Д. ва И.О.лар жорий йилнинг 26 январь куни Тошкент шаҳар Юнусобод тумани ИИО ФМБга таклиф этилди. Ўтказилган суҳбат давомида аёлларнинг кўчага чиққанида ўзларини қандай тутиши, одоби, бегона шахслар билан қандай муносабатда бўлишлари ҳақида ўз ташаббусларига кўра шахсий диний қарашларидан келиб чиққан ҳолда муносабат билдирганликлари маълум бўлди.
Ўтказилган профилактик суҳбат давомида фуқароларга Ўзбекистон Республикасининг «Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тўғрисида»ги Қонун талаблари тушунтириб ўтилди.
Хусусан, Ўзбекистон Республикасининг «Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида»ги қонунига асосан, жинс бўйича билвосита камситиш, яъни бир жинсдаги шахсларни бошқа жинсдаги шахсларга нисбатан ноқулайроқ ҳолатга тушириб қўядиган вазиятларни, ҳолатларни ёки мезонларни яратиш, шу жумладан гендер тенгсизликни оммавий ахборот воситалари, таълим, маданият орқали тарғиб этиш, муайян жинсдаги шахслар учун салбий оқибатларга олиб келиши мумкин бўлган шарт-шароитлар ёхуд талаблар белгиланишига йўл қўйилмайди.
Ушбу Қонуннинг 29-моддасида хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисидаги қонунчиликни бузганлик учун жавобгарлик белгиланган.
Шундай экан, турмушда ва жамиятда қабул қилинган хулқ-атвор нормалари ва қоидаларига риоя этишда инсонлар ўзларининг диний ва ахлоқий қарашлари орқали бошқаларга баҳо бериши ёки бошқача кўринишда шахсий ҳаётига аралашиши мумкин эмас.
Ушбу тартибга қарши ҳар қандай инсонларнинг ҳаракати қонун асосида қатъий таъқиб қилинади.
Таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон Республикаси «Виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар тўғрисида»ги қонунининг 10-моддасига биноан, мамлакат ҳудудида диний мазмундаги материалларни тайёрлаш ва тарқатиш диншунослик экспертизасининг ижобий хулосаси олинганидан кейин амалга оширилади.
Шу муносабат билан, ушбу фуқаролар Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 184 прим 2-моддаси (Диний мазмундаги материалларни қонунга хилоф равишда тайёрлаш, сақлаш, олиб кириш ёки тарқатиш)га асосан маъмурий жавобгарликка тортилдилар.
Турли миллат ва конфессия вакиллари истиқомат қиладиган жамиятимизда қонун билан ўрнатилган ва ижтимоий келишув асосида тартибга солинадиган муносабатларга қарши ҳар қандай турдаги ножоиз гап-сўз ва саъй-ҳаракатлар аҳоли орасида тушунмовчиликлар юзага келишига ва турли муаммолар келиб чиқишига сабаб бўлади.
Халқимиз менталитети, миллий урф-одатлари ва жамиятда қабул қилинган юриш-туриш қоидаларини ҳурмат қилган ҳолда, миллий қонунчилигимизга итоаткор бўлишга чақирамиз.

Распространение необоснованной информации может повлечь за собой ответственность
В январе этого года в социальных сетях гражданами Х.Д., 1991 года рождения, и И.О., 1989 года рождения, проживающими в городе Ташкенте, было распространено видео под названием «Женский этикет при выходе на улицу...», в котором его авторы описывали различные неправомерные ограничения выхода женщин в свет в религиозном контексте.
Для изучения ситуации 26 января нынешнего года X.Д. и И.О. были приглашены в УКД ОВД Юнусабадского района города Ташкента. В ходе беседы они заявили, что выразили свою точку зрения по собственной инициативе, исходя из своих личных религиозных взглядов на то, как женщине вести себя на выходе, манеры поведения, как общаться с незнакомыми людьми.
В ходе профилактических бесед гражданам были разъяснены требования Закона Республики Узбекистан «О профилактике правонарушений».
В частности, согласно Закону Республики Узбекистан «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин», косвенная дискриминация по половому признаку, то есть создание ситуаций, обстоятельств или критериев, ставящих лиц одного пола в невыгодное положение по сравнению с лицами другого пола, в том числе пропаганда гендерного неравенства через средства массовой информации, образование, культуру, условие, которое может иметь негативные последствия для лиц определенного пола - не допускается установка условий или требований.
Статья 29 этого Закона предусматривает ответственность за нарушение законодательства о гарантиях равных прав и возможностей женщин и мужчин.
Поэтому, соблюдая жизненные и принятые в обществе нормы и правила поведения, люди не могут судить других по их религиозным и нравственным взглядам или каким-либо иным образом вмешиваться в их частную жизнь.
Любые действия людей против этих правил будут строго преследоваться по закону.
Следует отметить, что согласно статье 10 Закона Республики Узбекистан «О свободе совести и религиозных организациях», подготовка и распространение материалов религиозного содержания на территории страны осуществляется после получения положительного заключения религиоведческой экспертизы.
В связи с этим данные граждане привлечены к административной ответственности по ч. 2 ст. 184 Кодекса об административной ответственности (Незаконное изготовление, хранение, ввоз или распространение материалов религиозного содержания).
В нашем обществе, где проживают представители разных национальностей и конфессий, любые некорректные выражения и действия против отношений, установленных законом и регулируемых на основе общественного договора, вызывают непонимание среди населения.
Мы призываем вас соблюдать наше национальное законодательство, уважая менталитет нашего народа, национальные традиции и принятые в обществе правила поведения.