Жорий йилнинг 18 май куни Тошкент шаҳрига расмий ташрифи давомида Сингапур давлати Ички ишлар ва адлия вазири Касивисванатхан Шанмугам билан Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазири генерал-лейтенант Пўлат Бобожонов ўртасида музокаралар бўлиб ўтди
Маълумки, жорий йил 17 январдаги Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Миромонович Мирзиёевнинг Сингапурга ташрифи давомида Сингапур Республикаси Президенти Ҳалима Яқуб ҳамда Бош вазир Ли Сян Лун билан бўлиб ўтган учрашувларда икки давлат ўртасидаги ҳамкорликнинг муҳим жиҳатлари муҳокама қилинган эди.
Мазкур вазифаларни амалий ижросини таъминлаш мақсадида, “Тошкент ҳуқуқ баҳори” (Tashkent law spring) 3-халқаро форумида иштирок этиш учун Тошкент шаҳрида расмий ташриф билан бўлиб турган Сингапур давлати Ички ишлар ва адлия вазири Касивисванатхан Шанмугам билан Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазири генерал-лейтенант Пўлат Бобожонов ўртасида музокаралар бўлиб ўтди.
Томонлар, бугунги кундаги турли хавф-хатар ва таҳдидлар, халқаро терроризм ва экстремизм, одам савдоси, гиёҳвандлик ва бошқа турдаги трансмиллий жиноятларга қарши курашиш масалалари ҳамда ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада чуқурлаштириш ва тажриба алмашиш борасида фикрлашдилар.
Сингапур бугунги кунда қонун устуворлиги ва аҳолининг полиция органларига бўлган ишончини баҳолашга доир бир қатор халқаро рейтингларда доимий равишда энг юқори ўринларни эгаллаб келмоқда, шунингдек Сингапурнинг ахборот технологиялари соҳасида, айниқса, замонавий ахборот хавфсизлиги борасидаги тажрибаси дунё ҳамжамияти томонидан тан олинган.
Шундан келиб чиқиб, томонлар икки давлат вазирликлари ўртасида доимий мулоқот ва тажриба алмашинувини йўлга қўйиш, трансмиллий жиноятларга оид тезкор маълумотлар билан алмашиш, мунтазам равишда соҳа мутахассисларининг малака оширишларига шароит яратиш ҳамда кибержиноятларга қарши курашишнинг самарали усуллари бўйича ўқув курслари ва тренингларни ташкил этишга келишиб олишди.

18 мая нынешнего года в ходе официального визита в город Ташкент состоялись переговоры между министром внутренних дел и юстиции государства Сингапур Касивисванатханом Шанмугамом и министром внутренних дел Республики Узбекистан генерал-лейтенантом Пулатом Бобожоновым
Как известно, в ходе визита Президента Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева в Сингапур 17 января этого года были обсуждены важные аспекты сотрудничества двух стран на встречах, проведенных с Президентом Республики Сингапур Халимой Якуб, а также премьер-министром Ли Сянь Луном.
В целях реализации данных задач состоялись переговоры между министром внутренних дел Республики Узбекистан генерал-лейтенантом Пулатом Бобожоновым и министром внутренних дел и юстиции Сингапура Касивисванатханом Шанмугамом, находившимся с официальным визитом в Ташкенте для участия в 3-м международном форуме «Ташкентская юридическая весна» (Tashkent law spring).
Стороны обсудили вопросы, связанные с различными опасностями и угрозами современности, а также противодействием международному терроризму и экстремизму, торговле людьми, наркотикам и другим видам транснациональной преступности, а также рассмотрели широкий спектр вопросов, включая расширение сотрудничества и обмена опытом.
Сегодня Сингапур стабильно занимает высокие места в ряде международных рейтингов по верховенству закона и общественному доверия к полиции, кроме того опыт Сингапура в области информационных технологий, особенно в сфере современной информационной безопасности, признан мировым сообществом.
Исходя из этого, стороны договорились наладить постоянное сотрудничество и обмен опытом между министерствами двух стран по оперативному обмену информацией, касаемой транснациональных преступлений, создавать условия для регулярного обучения специалистов в данной области, организовывать обучающие курсы и тренинги по эффективным методам борьбы с киберпреступлениями.