Сирдарёда тадбиркорга зўравонлик қилган яна бир жиноий тўда ҳибсга олинди
Куни кеча Сирдарё вилоятида яшовчи бир гуруҳ жиноий гуруҳ аъзолари томонидан тадбиркорлар ва фуқароларга зўравонлик ўтказиш орқали товламачилик ва қўрқитиш йўли билан “улуш” ундириб келганлар қўлга олинганлиги тўғрисида хабар берган эдик. Бугун ҳам айнан шу йўл билан бойиш илинжида бўлган яна бир жиноий тўда харакатларига чек қўйилди.
Ўзбекистон Республикаси ИИВ, ДХХ, Сирдарё вилояти ИИБ ҳамда ДХХ Сирдарё вилоят Бошқармаси ходимларига келиб тушган маълумотларга кўра фуқаролар А.Э, Р.Блар вилоят худудида фаолият кўрсатувчи бир неча хусусий клиника, аптека, иссиқхона, автомобилларга ёқилғи қуйиш шаҳобчалари, тижорат дўконлари ва бошқа тармоқ савдо мажмуаларини ўз ичига олган МЧЖ рахбари – хусусий тадбиркор Д.Мнинг жорий йилнинг 05 феврал куни яшаш манзилидан онаси К.Ини тўйхонага олиб бориш мақсадида бошқарувидаги “Малибу-2” автомашинасида чиқиб харакаланиб кетаётган вақти унинг олдидан нотаниш “Нексия-2” русумли автомашина тўсиб, ундан ўзига олдиндан таниш бўлган ва муқаддам бир неча маротаба судланган А. Э. (тахаллуси Месный) ўзининг 2 нафар ниқобланган шериклари билан Д.М бўйнига ўткир тиғли пичоқ тираб, уларга зудлик билан 45.000 АҚШ доллари миқдоридаги пулларни тўлаб беришини талаб қилиб, бу хақда ҳуқуқ тартибот идораларига хабар қилган тақдирда онасини гувохлигида ўлдириб кетишлари ва ҳеч нарсадан қайтмасликлари хақида тахдид қилиб, бир неча кунга мухлат беришган. Шундан сўнг А.Э ўзи сингари муқаддам бир неча маротаба судланган Р.Б (тахаллуси боксёр) билан бирга жабрланувчи Д.М нинг яшаш манзилига бориб, талаб қилинган пуллардан 17.000 АҚШ долларини зудлик билан топиб беришини ёки бўлмаса ҳозирда ЖИЭМларда жазони ўтаб келаётган танишларини чиқартиришни ёхуд ноқонуний гиёхванд моддалари билан муомала қилганлиги учун ҳозирда Сирдарё вилояти ИИБ Тергов органлари иш юритувида бўлган жиноят иши бўйича “ҚАМОҚ”га олинган Р.Б нинг қариндоши К. Б. ни ҳар қандай йўллар билан бўлсада жиноий жавобгарликдан чиқариб беришни талаб қилишиб ўлдириш билан тахдид қилган.
Мазкур холат юзасидан Ўзбекистон Республикаси ИИВ, ДХХ, Сирдарё вилояти ИИБ ҳамда ДХХ Сирдарё вилоят Бошқармаси ходимлари томонидан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирлар натижасида, фуқаролар А.Э ҳамда Р.Б лар жабрланувчи Д.М дан товламачилик йўли билан талаб қилинган пуллардан бир қисмини яни 10.000 АҚШ доллари(кимёвий ишлов берилган)ни олган вақти далилий ашёлар билан қўлга олинди.
Ҳозирда холат юзасидан Сирдарё вилоят ИИБ Тергов Бошқармаси томонидан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 165- моддасининг тегишли қисмлари билан жиноят иши қўзғатилиб, жиноятчилар Ўзбекистон Республикаси ЖПКнинг 221-моддаси асосида ушланган. Хозирда тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

13 февраля 2021 г. 4489
На днях мы сообщали о том, что задержаны члены преступной группы, проживающей в Сырдарьинской области, которая путем вымогательства, запугивания и применения насилия к предпринимателям и гражданам вымогала «долю». Сегодня пресечена деятельность еще одной преступной группировки, которая стремилась к обогащению таким же образом.
Согласно данным, полученным сотрудниками МВД, СГБ Республики Узбекистан, УВД Сырдарьинской области и Управления СГБ по Сырдарьинской области, 5 февраля текущего года граждане А.Э. и Р.Б. во время того, как Д.М., который является частным предпринимателем – руководителем ООО, в которое входят частные аптеки, теплицы, автозаправочные станции, коммерческие магазины и другие сетевые торговые комплексы, собирался отвезти свою мать – гражданку К.И. на свадебное торжество на своём автомобиле «Малибу – 2», дорогу ему перегородил ранее неизвестный ему автомобиль «Нексия -2», из которого вышел ранее неоднократно судимый А.Э. (прозвище «Местный»), который был знаком Д.М. ранее. А.Э. был со своими двумя сообщниками, на лицах которых были надеты маски. Приставив нож к горлу Д.М., они потребовали, чтобы тот незамедлительно дал им деньги в размере 45.000 долларов США, и предупредили, если он сообщит об этом в правоохранительные органы, то они убьют его на глазах его матери. Дав ему несколько дней, пригрозили, что не отступят от своего плана. После этого А.Э. вместе с неоднократно судимым, как и он Р.Б. (прозвище «Боксер»), пошли в дом потерпевшего Д.М. и, угрожая убийством, потребовали, чтобы тот незамедлительно нашел 17.000 долларов США от потребованной суммы или же освобождения знакомых, отбывающих на данный момент наказание в учреждениях исполнения наказания, либо освобождения любыми путями родственника Р.Б. К.Б., который содержится под стражей по уголовному делу, находящемуся в делопроизводстве Следственных органов УВД Сырдарьинской области за незаконный оборот наркотических средств.
В результате оперативного мероприятия, проведенного по данному факту, сотрудниками МВД и СГБ Республики Узбекистан, УВД Сырдарьинской области и Управления СГБ по Сырдарьинской области граждане А.Э. и Р.Б. были задержаны с вещественными доказательствами при получении от Д.М. части денежных средств в размере 10.000 долларов США (обработанных химическим раствором).
На сегодняшний день Следственным управлением УВД Сырдарьинской области возбуждено уголовное дело по соответствующим частям статьи 165 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, преступники задержаны на основании статьи 221 УПК Республики Узбекистан. Ведутся следственные действия.