Ўзбекистон ва Малайзия Интерпол ходимларининг ҳамкорликдаги ҳаракатлари натижасида одам савдоси билан шуғуллангани учун қидирувда бўлган жиноятчи аёл қўлга олиниб, экстрадиция қилинди
Ҳуқуқ-тартибот идораларимиз томонидан Интерпол каналлари орқали одам савдоси билан боғлиқ жиноят учун қидирувда бўлган ва ўзгартирилган шахсий маълумотлар остида узоқ вақт давомида Малайзияда яшириниб юрган Ўзбекистон фуқароси (аёл) Интерполнинг Ўзбекистон Республикасидаги Миллий марказий бюроси ходимлари ҳамроҳлигида Куала-Лумпурдан Тошкентга экстрадиция қилинди.
Интерполнинг Тошкент ва Куала-Лумпурдаги Миллий марказий бюролари ўртасида олиб борилган қўшма ҳаракатлар ва тезкор ахборот таъминоти, шунингдек, Ўзбекистоннинг Малайзиядаги элчихонаси вакилларининг бевосита кўмагида жиноятчининг шахсини аниқлаш ва қўлга олиш имконини берди.
Малайзия ҳукумати қидирувдаги аёлни экстрадиция қилиш тўғрисидаги қароридан сўнг, Интерпол ходимлари ҳамроҳлигида жиноятчи муносиб жазо олиш учун Ўзбекистонга олиб кетилди.

Совместными действиями сотрудников Интерпола Узбекистана и Малайзии задержана и выдана преступница, разыскиваемая за торговлю людьми
В сопровождении сотрудников НЦБ Интерпола в Республике Узбекистан из Куала-Лумпура в Ташкент экстрадирована гражданка Узбекистана, разыскиваемая по каналам Интерпола нашими правоохранительными органами за торговлю людьми и долгое время скрывавшаяся на территории Малайзии под измененными анкетными данными.
Благодаря совместным действиям и оперативно-информационному сопровождению между Национальными центральными бюро Интерпола Ташкента и Куала-Лумпур, а также при непосредственном содействии представителей Посольства Узбекистана в Малайзии, удалось идентифицировать личность преступницы и заключить ее под стражу.
После принятого решения Малазийских властей о выдаче разыскиваемой, в сопровождении сотрудников Интерпола, преступница была доставлена в Узбекистан, чтобы понести заслуженное наказание.