Сохта аккаунт, сохта раҳбар, сохта ёрдам, жавобгарлик эса ҳақиқий
Олиб борилган текширув ҳаракатлари давомида номаълум шахс Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев номидан “Facebook” ижтимоий тармоғида электрон манзили бўлган сохта профиль очган ҳолда фуқаролар билан мулоқотга киришганлиги, мулоқот жараёнида ўзини Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари деб таништириб, фойдаланувчилар билан ёзишмалар олиб борганлиги, тармоқ фойдаланувчиларига турли масалаларда айниқса уй-жой ва банк кредитлари ажратиш бўйича амалий ёрдам кўрсатилишини ваъда қилиб, алдаб фуқаролардан 50 минг сўмдан 1,5 млн. сўмгача бўлган пул маблағларини банк пластик картасига туширган ҳолда ўзлаштириб, фирибгарлик йўли билан талон-торож қилганлиги аниқланган.
Олинган тезкор маълумотлар натижасида, 2021 йил 5 февраль куни Тошкент вилояти Чирчиқ шаҳри ҳудудида тезкор-техник қидирув тадбирлари ўтказилиб, ушбу ноқонуний ҳаракатларни  Чирчиқ шаҳар 3-кичик туманида вақтинча яшовчи 1982 й.т., М.М. содир этганлиги аниқланиб, телефон қурилмаси ашёвий далил тариқасида ҳужжатлаштириб олинган.
Фуқаро М.М. га нисбатан Чирчиқ шаҳар ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Жиноят кодексининг 168-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

24 марта 2021 г. 5478
В ходе проделанных дознавательных действий установлено, что неизвестным лицом был открыт фальшивый электронный аккаунт в социальной сети “Facebook” от имени Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева. С помощью данного профиля он вступил в диалог с гражданами, в ходе которого представился руководителем Администрации Президента Республики Узбекистан, вел переписку с пользователями, обещая оказать практическую помощь по различным вопросам, в частности, по выделению жилья и банковских кредитов, требуя от обманутых граждан перечислять денежные средства в размере от 50 тыс. сумов до 1,5 млн. сумов на свою пластиковую карту, тем самым грабил доверчивых граждан с помощью такой мошеннической схемы.
На основании полученной оперативной информации 5 февраля текущего года на территории города Чирчика Ташкентской области были проведены оперативно-технические и розыскные мероприятия, в ходе которых стало известно, что данные противозаконные действия были совершены 39-летним жителем 3-микрорайона города Чирчика, гражданином М.М., его телефонное устройство было задокументировано в качестве вещественного доказательства.
В отношении гражданина М.М. Следственным отделом при ОВД города Чирчика возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведутся предварительные следственные действия.