Спиртли ичимлик ичиб автотранспорт бошқарган шахс ходимга пора таклиф қилди
Жорий йилнинг 17 март куни Қорақалпоғистон Республикаси Тахиётош туманида йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш мақсадида ўтказилаётган рейд тадбирлари давомида шу туманда яшовчи, А.Ю. автотранспорт воситасини спортли ичган ҳолда бошқариб келаётганлиги аниқланиб, тегишли тартибда расмийлаштирилган. Фуқаро А.Ю. содир этган қоидабузарлиги бўйича ўзига нисбатан чора кўрмаслик эвазига,  Қорақалпоғистон Республикаси, Тахиётош тумани ИИБ йўл ҳаракати хавфсизлиги гуруҳи давлат йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати катта инспектор капитан А.Бекбосыновга 5.000.000 (беш миллион) сўм пулларни пора тариқасида беришини таклиф қилган.
Ҳолат юзасидан, капитан А.Бекбосынов вазирлик раҳбариятига билдирги билан мурожаат қилган.
Мазкур билдиргига асос, жорий йилнинг 25 март куни,  Ўзбекистон Республикаси ИИВ Ўз хавфсизлиги бошқармаси Қорақалпоғистон Республикаси бўйича бўлими, Ўзбекистон Республикаси  Бош Прокуратурасининг  Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси ҳамда тумани прокуратураси билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир давомида, Тахиатош тумани ИИБ йўл ҳаракати хавфсизлиги гуруҳи давлат йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати катта инспектор капитан А.Бекбосыновнинг хизмат хонасида фуқаро, А.Ю. ўзига нисбатан чора кўрмаслик эвазига таклиф қилган пулдан ортиқ миқдордаги 6.000.000 (олти миллион) сўм пулларни пора тариқасида бераётган вақтида тадбир иштирокчилари томонидан ашёвий далиллар билан қўлга олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан, Тахиётош тумани прокуратураси томонидан, Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 211-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, ҳозирги вақтда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Гражданин, который вел автомобиль в нетрезвом состоянии, предложил взятку сотруднику
17 марта нынешнего года в Тахыаташском районе Республики Каракалпакстан в ходе рейдовых мероприятий, организованных с целью обеспечения безопасности дорожного движения остановлено транспортное средство, за рулем которого находился житель данного района А.Ю. будучи в состоянии алкогольного опьянения.
Факт был задокументирован в установленном порядке. Гражданин А.Ю. попросил старшего инспектора государственной службы безопасности дорожного движения ГБДД ОВД Тахыаташского района капитана А. Бекбосынова не принимать мер в его отношении по совершенному правонарушению и предложил 5 000 000 сумов в качестве взятки.
Капитан А. Бекбосынов по факту обратился с рапортом к руководству министерства.
На основе рапорта 25 марта нынешнего года совместными усилиями сотрудников отдела УСБ МВД Республики Узбекистан по Каракалпакии, управления Республики Каракалпакстан департамента борьбы с экономическими преступлениями Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, а также районной прокуратуры проведено оперативное мероприятие, в ходе которого задержан с поличным гражданин А.Ю. в момент передачи старшему инспектору государственной службы безопасности дорожного движения ГБДД ОВД Тахыаташского района капитану А. Бекбосынову в его служебном кабинете более 6 000 000 сумов в качестве взятки взамен тому, чтобы сотрудник не предпринимал в его отношении законных мер.
По данному факту Тахыаташской районной прокуратурой возбуждено уголовное дело согласно части 1 статьи 211 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, на сегодня ведутся следственные действия.