Талаба қизнинг «телеграм»даги танишуви жиноят билан якунланди
Андижон вилоятидаги олий таълим муассасаларидан бирида 1 курсда ўқийдиган талаба қиз, 2003 й.т. П.М., ИИБга мурожаат қилиб, «Телеграм» мессенжерида “PANDA” номли профиль фойдаланувчиси билан танишиб, у билан яқин муносабатда гаплашгандан сўнг, унга тегишли, сир сақланиши лозим бўлган фотосуратларини профиль фойдаланувчиси қўлга киритиб, ушбу маълумотларни ижтимоий тармоқлар орқали тарқатиш ва яқинларига юбориб, шарманда қилишини айтиб, тарқатмаслик эвазига 1.150.000 сўм пул талаб қилаётганлигини маълум қилган.
Ўтказилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, “PANDA” профили фойдаланувчиси Андижон шаҳрида яшовчи 28 ёшли М.А., эканлиги аниқланиб, у П.М.ни қўрқитиб, ундан кимёвий ишлов берилган 1.150.000 сўм пулларни олаётган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинди.
М.А.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 165-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Қонунга мувофиқ, М.А. томонидан содир этилган жиноий ҳаракатлар учун уч йилдан беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси назарда тутилган.

24 марта 2023 г. 685
20-летняя студентка 1-курса одного из ВУЗов Андижанской области П.М., обратившись в ОВД с заявлением, пояснила, что, она познакомилась с пользователем профиля мессенджера Telegram под названием “PANDA”, с которым она имела близкие отношения. После, он стал требовать деньги в размере 1.150.000 сумов за нераспространение принадлежащих ей фотографий, которые должны храниться в тайне, иначе он грозился опозорить ее, отправив снимки ее близким и родственникам.
В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий был установлен пользователь профиля “PANDA”. Им оказался 28-летний М.А., проживающий в городе Андижан. Он был задержан с вещественными доказательствами при получении от П.М. требуемой суммы в размере 1.150.000 сумов.
В отношении М.А. возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 165 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, проводится расследование.
По закону в отношении М.А. за совершенные преступные действия предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок от трех до пяти лет.