“Телеграм” мессенжери орқали танишган аёл 6 миллионга чув тушди
Фарғона вилояти, Фарғона шаҳрида яшовчи 40 ёшли (аёл) Қ.Д. ариза билан мурожаат қилиб, “Телеграм” мессенжери орқали танишиб қолган “номаълум шахс”, унинг банк картасига киберҳужум бўлаётганлигини, унинг ҳимоясини таъминлаши ва буни олдини олиш мумкинлигини билдириб, банк картасидан жами 6.231.000 сўм миқдоридаги пулларини ечиб олганлигини маълум қилган.
Ўтказилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, Тошкент шаҳри, Сергели туманида яшовчи 25 ёшли К.Р. жабрланувчи Қ.Д. телефон рақамига сохта хабарлар жўнатиб уни алдаб “Телеграм” мессенжери орқали банк картаси коди ва смс-хабарномани қўлга киритиб пулларни ўзлаштирганлиги маълум бўлди.
К.Р.га нисбатан Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, жиноий жавобгарликка тортилди.
Қонунга мувофиқ, К.Р. томонидан содир этилган жиноий ҳаракатлар учун 5 йилдан 8 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси назарда тутилган.

A woman was defrauded for 6 million UZS on the Telegram messenger
40-year-old (female) K.D., a resident of Fergana city, Fergana region, appealed to Internal Affairs. She reported that an "unknown person" whom she got to know through the "Telegram" messenger stated that there was a cyber attack on her bank card and that he could protect and prevent it. As a result, he withdrew 6,231,000 UZS from the bank card.
As a result of the investigations, it was identified that 25-year-old K.R. living in Sergeli district of Tashkent city, sent fake messages to the phone number of victim K.D., tricked her, obtained her bank card code and SMS message through the Telegram messenger, and embezzled the money.
A criminal case was initiated against K.R. under Part 3 of Article 168 of the Criminal Code.
According to the law, K.R. might be imprisoned for up to 5 to 8 years for the committed criminal acts.