Террорчилик ташкилоти сафига қўшилишга уринган шахсларга нисбатан суд ҳукми эълон қилинди
Хоразм вилояти, Хива шаҳрида яшовчи 4 нафар 2002-2004 йилларда туғилган ёшлар “Р.Ж.”, “С.О.”, “К.М.” ва “Х.А.”лар Интернет тармоғида “Содиқ Самарқандий”, “Абдуллох Бухорий” ва “Абдуллох Зуфар” тахаллусидаги шахсларнинг маърузаларини тинглаши оқибатида ақидапарастлик ғоялари таъсирига берилган ҳамда Сурия ҳудудидаги халқаро террорчилик ташкилотлари сафига қўшилиш фикри туғилган. Шу мақсадда, улар кейинчалик Интернет  орқали террорчилик ташкилотлари аъзолари билан алоқа ўрнатиб, уларнинг йўл-йўриғи ва кўмагида жангарилар лагерига чиқиб кетишни режалаштирганлар.
Мазкур фуқароларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг бир қанча моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилди. Жиноят ишлари бўйича Хоразм вилояти судининг 2022 йил 22 июль кунидаги ҳукмига биноан ушбу шахслар турли муддатларга жиноий жавобгарликка тортилдилар.
Шу ўринда, ватандошларимиздан муқаддас динимизни бузиб талқин қилаётган юқоридаги каби “мафкурачи”ларнинг гўёки “чиройли” маърузалари таъсирига берилмасликларини сўраймиз. Уларнинг ижтимоий тармоқлардаги ҳар қандай тарғибот ресурсларидан фойдаланиш амалдаги қонунчиликка кўра жавобгарликка сабаб бўлишини эслатиб ўтамиз.

2 декабря 2022 г. 1311
Четверо молодых людей “Р.Ж.”, “С.О.”, “К.М.” и “Х.А.”, 2002-2004 годов рождения, проживающих в городе Хиве Хорезмской области, в сети Интернет стали постоянными слушателями выступлений лиц под псевдонимами “Содик Самаркандий”, “Абдуллох Бухорий” и “Абдуллох Зуфар”. В итоге попали под влиянием идеологии фанатизма и у них родилась идея вступить в ряды международных террористических организаций в Сирии. С этой целью они позже связались с членами террористических организаций через Интернет и планировали выйти в лагерь боевиков под их руководством и поддержкой.
В отношении данных граждан возбуждено уголовное дело по ряду статей Уголовного кодекса Республики Узбекистан, осуществлены следственные действия. На основании приговора Хорезмского областного суда по уголовным делам от 22 июля 2022 года эти лица привлечены к уголовной ответственности на различные сроки.
Мы просим наших соотечественников не поддаваться влиянию якобы «красивых» лекций таких «идеологов», искажающих и интерпретирующих нашу святую религию. Напоминаем, что использование любых их рекламных ресурсов в социальных сетях влечет за собой ответственность согласно действующему законодательству.