Ҳурматли тиббиёт ходимлари!
Аввало, ўз ҳаётини инсон саломатлигини асрашдек ғоят масъулиятли ва шарафли ишга бағишлаган Сиз азизларни касб байрамингиз – Тиббиёт ходимлари куни муносабати билан
ички ишлар органларида хизмат қилаётган ходим ва ҳарбий хизматчилар номидан самимий табриклайман.
Сўнгги йилларда юртимизда «Барча ислоҳотлар инсон қадри учун!» деган эзгу тамойил асосида тизимли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Кейинги даврда соҳага оид 200 дан ортиқ қонун ҳужжатлари, фармон ва қарорлар ҳамда 2019-2025 йилларда Соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш концепцияси қабул қилинганлиги, ислоҳотлар жараёнида айнан тиббиёт соҳасига чуқур эътибор қаратилаётганлигидан далолатдир.
Жорий йилнинг март ойида мамлакатимиз тарихида илк маротаба Давлатимиз раҳбарининг ўн минг нафардан зиёд соғлиқни сақлаш соҳаси вакиллари билан очиқ мулоқот ўтказгани, унда эришилган ютуқлар билан бирга муаммо ва камчиликлар таҳлил қилиниб, аниқ вазифалар белгилаб берилгани ҳам тиббиёт соҳасига бўлган эътибор намунасидир.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда тиббиётнинг уч босқичли миллий модели – бирламчи тиббий-санитария, шошилинч тез тиббий ёрдам ва ихтисослаштирилган тиббий хизмат тармоғи яратилди.
Тиббий хизматларнинг сифат даражаси ошиб, янги замонавий йўналишлар, даволаш ва диагностика усуллари, ноёб илмий-амалий тажрибалар шаклланмоқда.
Муҳтарам Президентимиз Шавкат Миромонович Мирзиёев соҳа вакилларига қарата: «Биз ўз олдимизга қўйган буюк мақсад – Янги Ўзбекистонни барпо этишга фақат соғлом халқ, соғлом миллатгина қодир бўлишини албатта барчамиз яхши тушунамиз. Ана шундай баланд марраларга эришишда эл-юртимиз дардига ҳамиша дармон бўлиб келаётган сиз, азизлар, бор куч-ғайратингиз, билим ва малакангизни аямасдан меҳнат қиласиз, деб ишонаман», дея таъкидлаганлар.
Дарҳақиқат, бу сўзлар ҳар бир тиббиёт соҳаси ходимига чексиз фахр-ифтихор бахш этиш билан бирга, зиммасига янада улкан масъулият ҳам юклайди.
Халқимиз тиббиёт соҳаси ходимларини дунёдаги энг олийжаноб касб эгалари, фидойи инсонлар сифатида билади ва машаққатли меҳнатингизни доимо юксак қадрлайди.
Ҳозирги кунда Ички ишлар вазирлиги Тиббиёт бошқармаси тизимида республика даражасидаги Марказий ҳамда ҳар бир вилоят ҳудудида алоҳида Тиббиёт бўлимлари ва поликлиникалари, шунингдек, 9 та госпиталь ва 1 та санаторий фаолият юритмоқда.
Жорий йил якунига қадар Сирдарё ва Қашқадарё вилоятлари Ички ишлар бошқармаларининг Тиббиёт бўлимлари таркибида ҳам алоҳида госпиталлар ишга туширилиши режалаштирилган.
Ҳозирги кунда вазирлик тиббий муассасаларида ички ишлар органлари ходимлари билан бир қаторда, ишчи ва хизматчилар, фахрийлар ва ходимларнинг оила аъзоларига ҳам сифатли тиббий хизмат кўрсатилаётгани сизларнинг машаққатли меҳнатларингиз кўламини англатади, албатта.
Сизларнинг тинимсиз саъй-ҳаракатларингиз, олиб борилган тиббий профилактик тадбирлар натижасида ички ишлар органлари ходимларининг турли касалликларга чалиниши ўтган йилларга нисбатан сезиларли даражада камайишига эришилди.
Қадрли тиббиёт ходимлари!
Ички ишлар органлари тизимида хизмат қилаётган кўп сонли ходимларимизнинг Ватанимиз тинчлиги ва осойишталигини таъминлаш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишдек шарафли вазифаларни тўлақонли амалга оширишларида Сиздек жонкуяр ва фидойи шифокорларимизнинг ўрни беқиёсдир.
Фурсатдан фойдаланиб, Сизларни ушбу қутлуғ айём билан яна бир бор табриклаб, масъулиятли ва шарафли ишларингизда улкан зафарлар тилайман.

Праздничное поздравление министра внутренних дел Республики Узбекистан генерал-лейтенанта П.Р. Бобожонова по случаю Дня медицинских работников
Уважаемые медицинские работники!
Прежде всего, от имени сотрудников и военнослужащих, проходящих службу в органах внутренних дел, сердечно поздравляю вас, уважаемых медицинских работников, посвятивших свою жизнь чрезвычайно ответственному и почетному делу охраны здоровья людей, с профессиональным праздником - Днем медицинского работника.
В последние годы в нашей стране осуществляются системные реформы, основанные на благородном принципе "Все реформы - во имя человеческого достоинства!".
В последующий период было принято более 200 нормативно-правовых документов, указов и постановлений, касающихся сферы и концепции развития системы здравоохранения на 2019-2025 годы, что свидетельствует о том, что в процессе реформ уделяется большое внимание к медицинской сфере.
В марте текущего года впервые в истории нашей страны глава государства провел открытый диалог с более чем десятью тысячами представителей сферы здравоохранения, в ходе которого наряду с достижениями были проанализированы проблемы и недостатки, поставлены конкретные задачи, что является примером внимания к медицинской сфере.
В последние годы в нашей стране создана трехуровневая национальная модель медицины - первичная медико-санитарная, неотложная скорая помощь и сеть специализированного медицинского обслуживания.
Повышается уровень качества медицинских услуг, формируются новые современные направления, методы лечения и диагностики, уникальный научный и практический опыт.
Наш уважаемый Президент Шавкат Миромонович Мирзиёев направлял следующие слова представителям сферы: «Мы хорошо понимаем, что только здоровый народ, здоровая нация способны достичь поставленной перед собой великой цели – построение Нового Узбекистана.
Убежден, что работники системы здравоохранения нашей страны и впредь будут направлять все свои силы, знания и опыт на достижение таких высоких рубежей».
На самом деле эти слова придают огромную гордость каждому медицинскому работнику, а также накладывают на него большую ответственность.
Наш народ знает медицинских работников как представителей самой благородной профессии в мире, самоотверженных людей и всегда высоко ценит ваш нелегкий труд.
В настоящее время в системе Медицинского управления МВД в центральных и областных районах республики функционируют отдельные медицинские отделы и поликлиники, а также 9 госпиталей и 1 санаторий.
До конца текущего года планируется запустить отдельные госпитали в составе Медицинских отделов УВД Сырдарьинской и Кашкадарьинской областей.
То, что, наряду с сотрудниками органов внутренних дел, в медицинских учреждениях министерства качественным медицинским обслуживанием обеспечиваются рабочие и служащие, ветераны и члены семей сотрудников, это, безусловно, говорит о масштабах вашего нелегкого труда.
В результате ваших неустанных усилий и лечебно-профилактических мероприятий заболеваемость различными заболеваниями среди сотрудников органов внутренних дел по сравнению с предыдущими годами значительно снижена.
Роль таких самоотверженных и заботливых врачей, как вы, несравнима в полноценном выполнении почетных задач наших многочисленных сотрудников, служащих в системе органов внутренних дел, выполняющих такие задачи, как обеспечение мира и спокойствия нашей Родины, защита прав и свобод граждан.
Пользуясь случаем, хочу еще раз поздравить вас с этим знаменательным днем и пожелать больших успехов в вашей ответственной и почетной работе.