Томонлар манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришга тайёр
Ички ишлар вазирлиги академиясида АҚШ Миллий мудофаа университетининг Яқин Шарқ ва Жанубий Осиё стратегик тадқиқотлар маркази (NESA) вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва АҚШ муносабатларида кўп қиррали ҳамкорлик, ўзаро ҳурмат ва ишонч тамойиллари устуворлик касб этади. Айниқса халқаро терроризм ва экстремизмга қарши биргаликда курашиш, Марказий Осиё минтақасида тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш, замонавий таҳдидларнинг олдини олиш борасида конструктив мулоқот муҳити яратилган. Шу нуқтаи назардан АҚШ Ўзбекистон билан ўзаро алоқаларни кучайтиришдан манфаатдор.
Мулоқот чоғида ўзаро манфаатли алоқаларни кенгайтириш билан бирга, томонларни қизиқтирган бошқа масалалар муҳокама қилинди. Делегация раҳбари, стратегик тадқиқотлар маркази вакили, Рожер Кангас Ўзбекистоннинг минтақа давлатлари ҳамжиҳатлиги йўлидаги фаол ташаббусларини алоҳида эътироф этди.
Мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликнинг жадал ривожланаётганидан мамнунман, – деди Р. Кангас. – Ҳозирги глобал шароитда таълим соҳасини кўп томонлама ҳамкорлик интеграциясини йўлга қўймай туриб, равнақ топтириб бўлмайди. Бугунги ташрифдан манфаатли алоқаларни йўлга қўйиш орқали барқарор тараққиётга хизмат қилувчи таълим дастурларини амалиётга жорий этишни кўзлаганмиз. Муҳими, ҳар икки томонда ҳам ўзаро тажриба алмашинувини кенгайтиришга интилиш мавжуд.
ИИВ Академияси раҳбари Рустам Хатамов кадрлар тайёрлаш жараёнига замонавий ёндашувларни татбиқ этиш, минтақавий хавфсизлик йўналишида тадқиқотлар ўтказишдан манфаатдор эканини билдирди.
Академияни ривожлантириш бўйича устувор вазифаларни белгилаб олганмиз. Бу борада жаҳоннинг ривожланган мамлакатлари, жумладан, АҚШ таълим муассасалари билан кўп векторли ҳамкорликни йўлга қўйиш режалаштирилган. Самимий мулоқотимиз ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилиш имконини берди, – деди Академия раҳбари.
Учрашувда замонавий таҳдид ва хавф-хатарларга қарши курашишда илғор тажрибаларни алмашиш, жиноятчиликнинг олдини олишга қаратилган тадқиқотлар олиб бориш, долзарб мавзуларда семинар-тренинг ва малака ошириш курсларини ташкил этиш, «таълимда кўмак» тамойили асосида истиқболли дастурларни ишлаб чиқиш, бу борада мавжуд имкониятларни самарали ишга солиш борасида фикр алмашилди.
Шундан сўнг меҳмонлар Академия инфратузилмаси билан яқиндан танишдилар. АҚШлик мутахассисларга таълим жараёни, мутахассислик йўналишлари, таълим масканининг илмий салоҳияти, ўқув жараёнига жорий қилинган янги ёндашувлар ҳақида маълумот берилди.
Маънавият ва маърифат маркази, спорт мажмуаси, Ахборот-ресурс марказида яратилган замонавий шарт-шароитлар меҳмонларда катта таассурот қолдирди. Куннинг иккинчи ярмида Рожер Кангас, Ҳасан Аббос ва Мишел Хансен томонидан профессор-ўқитувчилар ҳамда магистратура тингловчилари учун «Минтақавий ва трансчегаравий таҳдидларнинг олдини олиш» мавзусида мастер-класс машғулоти ўтказилди.

Стороны готовы к развитию взаимовыгодного сотрудничества
В Академии МВД состоялась встреча с представителями Центра стратегических исследований Ближнего Востока и Южной Азии (NESA) при Университете национальной обороны США.
В отношениях между Узбекистаном и США приоритетными являются принципы многостороннего сотрудничества, взаимного уважения и доверия. В частности, создана атмосфера конструктивного диалога по вопросам совместной борьбы с международным терроризмом и экстремизмом, укрепления мира и стабильности в Центральноазиатском регионе, предотвращения современных угроз. В связи с этим США заинтересован в укреплении отношений с Узбекистаном.
В ходе диалога, наряду с расширением взаимовыгодных отношений, были обсуждены и другие вопросы, представляющие интерес для сторон. Глава делегации, представитель Центра стратегических исследований Роджер Кангас особо отметил активные инициативы Узбекистана на пути сотрудничества стран региона.
– Я рад, что сотрудничество между нашими странами стремительно развивается, – отметил Р. Кангас. – В нынешних глобальных условиях сфера образования не может развиваться без интеграции многостороннего сотрудничества. С сегодняшнего визита мы намерены осуществлять образовательные программы, которые служат устойчивому развитию, путем установления полезных контактов. Главное, есть стремление с обеих сторон расширить обмен опытом.
Начальник Академии МВД Рустам Хатамов заявил, что заинтересован во внедрении современных подходов в процесс подготовки кадров, проведении исследований в области региональной безопасности.
– Мы определили приоритетные задачи развития Академии. В связи с этим планируется наладить многовекторное сотрудничество с развитыми странами мира, в том числе с учебными заведениями США. Наше искреннее общение позволило обсудить перспективы сотрудничества, – сказал руководитель Академии.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по передовым опытам борьбы с современными угрозами и опасностями, проведению исследований, направленных на предупреждение преступности, организации семинар-тренингов и курсов повышения квалификации по актуальным темам, разработке перспективных программ, основанных на принципе «поддержка в образовании», эффективному использованию имеющихся в данном направлении возможностей.
После этого гости более подробно ознакомились с инфраструктурой Академии. Специалисты США были проинформированы об учебном процессе, направлениях специализации, научном потенциале образовательного учреждения, новых подходах, внедряемых в учебный процесс. Большое впечатление на гостей произвели современные условия, созданные в Духовно-просветительском центре, спортивном комплексе, Информационно-ресурсном центре. Во второй половине дня Роджер Кангас, Хасан Аббас и Мишель Хансен провели мастер-класс для профессорско-преподавательского состава и слушателей магистратуры на тему «Предотвращение региональных и трансграничных угроз».