Тошкент шаҳар сув таъминоти тизимидаги порахўрликка чек қўйилди
2021 йил 16 март куни ИИВга фуқаро А.Э. ариза билан мурожаат қилиб, у ўз аризасида тадбиркорлик қилиш мақсадида Юнусобод тумани Марказ-6 даги бекатни ижарага олиб, бекатга ўтган сув қувурига уланиб, ҳисоблагич ўрнатганлигини ва ҳужжатлаштириш учун Тошкент шаҳар “Сувсоз” бошқармасига мурожаат қилганида, корхонанинг “Миролим” исмли ходими сув қувурини ўзбошимчалик билан улаганлигини рўкач қилиб, жаримага тортмаслик эвазига 3 млн сўм беришини талаб қилаётганлигини маълум қилиб, унга нисбатан қонуний чора кўришни сўраган.
Мазкур аризага асосан, шу куни ИИВ ЖҚББ Коррупция ва иқтисодий жиноятларга қарши курашиш бошқармаси ҳамда Бош прокуратура ҳузуридаги ИЖҚК Департаменти Тошкент шаҳар Юнусобод тумани бўлими ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбир давомида, “Тошкент шаҳар сув таъминоти” МЧЖ бўлим бошлиғи Ҳ.М. Тошкент шаҳар Учтепа ҳокимлиги яқинида ариза муаллифи А.Э. дан 3 млн сўм олган вақтда ашёвий далиллар билан ушланди.
Ушланган шахс ушбу пулларни “Тошкент шаҳар сув таъминоти” МЧЖ директор ўринбосари П.Р.нинг топшириғига асосан олганлигини ва пулларнинг бир қисмини унга бериши лозимлигини маълум қилган.
2021 йил 17 март куни тезкор тадбир давом эттирилиб, П.Р. хизмат хонасида Ҳ.М.дан 3 млн сўм миқдоридаги пуллардан, 1 млн 800 минг сўмини олган вақтда ашёвий далиллар билан ушланди.
Мазкур ҳолат юзасидан, 2021 йил 17 март куни Бош прокуратура ҳузуридаги ИЖҚК Департаменти Тошкент шаҳар Юнусобод тумани бўлими томонидан Жиноят кодексининг 210-моддаси 2-қисми “г” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, П.Р. ва Ҳ.М.лар Жиноят процессуал кодекснинг 224-моддаси тартибида ушланганлар. Жиноят иши юзасидан тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Пресечен факт взяточничества в системе водоснабжения города Ташкента
16 марта этого года в МВД с заявлением обратился гражданин А.Э. В своем заявлении он повествовал о том, что с целью занятия предпринимательством арендовал остановку на Ц-6 в Юнусабадском районе, подсоединился к водопроводной линии, которая проходит по территории остановки, установил счетчик, чтобы оформить все это законным образом, обратился в управление «Сувсоз» г. Ташкента. Как оказалось, работник организации «Миролим» заявил, что он подключил водопровод произвольно, и потребовал 3 миллиона сумов в обмен на то, что не будет оштрафован, и, в связи с этим заявитель просил принять законные меры в отношении работника «Сувсоз».
На основе данного заявления в этот же день осуществлены оперативные мероприятия с участием сотрудников Управления борьбы с коррупцией и экономическими преступлениями ГУУР МВД республики, а также Юнусабадского районного отдела г. Ташкента Департамента БЭП при Генеральной прокуратуре, в ходе них начальник отдела ООО “Тошкент шаҳар сув таъминоти” Х.М. задержан возле Учтепинского хокимията Ташкента при получении от заявителя А.Э. 3 млн сумов.
Задержанный заявил, что деньги он получил по указанию заместителя директора ООО “Тошкент шаҳар сув таъминоти” П.Р., и что он должен был передать ему часть денег.
17 марта этого года оперативное мероприятие было продолжено, П.Р. задержан в служебном кабинете с вещественными доказательствами, когда получил от Х.М. 1 миллион 800 тысяч сумов из 3 миллионов сумов.
По данному факту 17 марта нынешнего года Юнусабадским районным отделом г. Ташкента Департамента БЭП при Генеральной прокуратуре возбуждено уголовное дело пунктом «г» части 2 статьи 210 Уголовного кодекса, П.Р. и Х.М. задержаны на основе указанного в статье 224 Уголовно-процессуального кодекса порядке. По уголовному делу ведутся следственные действия.