Тошкент шаҳрида хонадонни сотиб олган шахслар жиноятчилар бўлиб чиқди
2021 йил 5 август куни фуқаро Ҳ.Т. ҳамда “Аброр” исмли шахслар фуқаро Ж.Р.нинг ишончига кириб, унга тегишли бўлган Тошкент шаҳри, Марказ-5 мавзесида жойлашган хонадонни 40 минг АҚШ долларига сотиб олишини ваъда қилиб, 4 пачка 100 АҚШ долларлик қалбаки купюраларни (39,6 минг АҚШ доллари қалбаки 400 АҚШ долари ҳақиқий) берган ҳолда хонадонни нотариал тартибда ўзининг номига расмийлаштириб олган.
Шу куни Ҳ.Т. ўзининг жиноий ҳаракатларини давом эттириб, жиноий шериги “Аброр” исмли шахс билан бирга Ж.Р.га берилган 496 дона қалбаки, 4 дона ҳақиқий 100 АҚШ долларлик купюраларни ва хонадон ҳужжатларини эгаллаш мақсадида Р.Ж.нинг хонадонига ғайриқонуний равишда тўппонча билан қуролланган ҳолда бостириб кириб, уни уриб, қўрқитиб, бўғган ҳолда Ҳ.Т. томонидан берилган қалбаки пулларни ва уй ҳужжатларини беришни талаб қилиб, Р.Ж.га тан жароҳати етказишган.
Ҳолат юзасидан номаълум шахс “Аброр”га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодекснинг 164-моддаси 3-қисми “в” банди, 168-моддаси 4-қисми “а” банди, 176-моддаси 3-қисми “а” бандлари билан жиноят иши қўзғатилган.
Суриштирув ишлари давомида, 2021 йилнинг 17-ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси ИИВ ЖҚББ, Ўзбекистон Республикаси ДҲХ ва Тошкент шаҳар ИИББ ЖҚБ ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир натижасида, “Аброр” исмли шахс, 1995 й.т., Самарқанд вилояти Нарпай туманида яшовчи, фуқаро Х.А. эканлиги аниқланиб, Тошкент вилояти Тошкент туманида жойлашган “Ғишт-Кўприк” божхона постида қўлга олинди ва Ўзбекистон Республикаси ИИВ ВСҲга жойлаштирилди.
Мазкур ҳолат юзасидан суриштирув ишларини Ўзбекистон Республикаси ИИВ ҳузуридаги Тергов департаменти томонидан олиб борилмоқда.

В Ташкенте лица, купившие квартиру, оказались преступниками
5 августа текущего года гражданин Х.Т. и лицо по имени «Аброр», войдя в доверие гражданину Ж.Р., договорились с ним о покупке его квартиры, расположенной на массиве Ц-5 города Ташкента, за 40.000 долларов США. Расплатившись с ним 4 пачками купюр номиналом 100 долларов США, 39 600 из которых были фальшивыми, а 400 долларов подлинными, квартиру нотариально оформили на себя.
Этим же днем Х.Т. решил продолжить свою преступную деятельность и вместе со своим сообщником по имени «Аброр» с целью завладения фальшивыми и подлинными купюрами, а также документами на квартиру, незаконно вторглись в дом Ж.Р., вооружившись пистолетом. Пугая, душа и избивая Р.Ж., они требовали у него фальшивые деньги, которые он получил от Х.Т.
По факту в отношении неизвестного лица по имени «Аброр» было возбуждено уголовное дело по пункту «в» части 3 статьи 164, пункту «а» части 4 статьи 168 и пункту «а» части 3 статьи 176 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В результате оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками ГУУР МВД Республики Узбекистан совместно с СГБ Республики Узбекистан и УУР ГУВД города Ташкента, лицо по имени «Аброр», которым оказался 26-летний житель Нарпайского района Самаркандской области, гражданин Х.А, был установлен и задержан на таможенном посту «Гишт-Куприк», расположенном в Ташкентском районе Ташкентской области, и помещен в ИВС МВД Республики Узбекистан.
По данному факту Следственным департаментом при МВД Республики Узбекистан проводятся дознавательные работы.