Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманида ер майдони ноқонуний муомаласига чек қўйилди
2021 йил 01 июль куни Ўзбекистон Республикаси ИИВга Н.М. ариза билан мурожаат қилиб, унда “Санжар” исмли шахс юқори лавозимда ишловчи танишлари орқали Тошкент вилояти, Бўстонлиқ тумани, Чорбоғ қўрғони, “Бочка” сув бўйича туристик ва бошқа дам олиш маскани қуриш учун мўлжалланган 80 сотих бўш ер майдонини кадастр ҳужжатларини тайёрлаб, 450.000 АҚШ долларига сотишини, бўнак сифатида 20.000 АҚШ долларини беришини талаб қилаётганлигини маълум қилиб, унга нисбатан қонуний чора кўришни сўраган.
Мазкур аризага асосан, шу куни Ўзбекистон Республикаси ИИВ ЖҚББ Коррупция ва иқтисодий жиноятларга қарши курашиш бошқармаси ҳамда Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти Тошкент вилояти бошқармаси ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбир давомида, Ш.С. Тошкент вилояти, Бўстонлиқ тумани, Угам олма боғи кўчаси 82-уйда жойлашган дала ҳовлида ариза муаллифидан 20.000 АҚШ долларини олган вақтда ашёвий далиллар билан ушланди.
Мазкур ҳолат юзасидан, шу куни Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти Бўстонлиқ тумани бўлими томонидан фуқаро Ш.С.га нисбатан ЖКнинг
168-моддаси 4-қисми “а” банди ва 28,211-моддаси 3-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, ЖПКнинг 224-моддаси тартибида ушланган. Жиноят иши юзасидан тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Ташкентской области пресечен факт, связанный с незаконной реализацией земельного участка в Бостанлыкском районе
1 июля нынешнего года в МВД Республики Узбекистан с заявлением обратился гражданин Н.М., который поветсвовал о том, что лицо по имени “Санжар” обещал через своих высокопоставленных знакомых подготовить кадастровые документы на приобретение свободной земли – 80 соток за 450.000 долларов США, предусмотренных для строительства туристической зоны или другого места для отдыха, расположенного на территории Чарбагского поселка (“Бочка”) Бостанлыкского района столичной области. В качестве аванса потребовал 20.000 долларов США. В связи с этим заявитель просил принять законные меры.
На основе заявления в этот день совместными действиями сотрудников Управления борьбы с коррупцией и экономическими преступлениями ГУУР МВД Республики Узбекистан и Управления Ташкентской области департамента борьбы с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре проведено оперативное мероприятие, в ходе которого Ш.С. с поличным задержан на дачном участке, расположенном по ул. Угам олма Бостанлыкского района в момент получения от заявителя 20 000 долларов США.
По данному факту в этот день Бостанлыкским районным отделом департамента борьбы с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре в отношении гражданина Ш.С. возбуждено уголовное дело на основании пункта “а” части 4 статьи 168 и пункта “а” части 3 статьи 28,211 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, задержан согласно статье 224 УПК республики. По уголовному делу ведутся следственные действия.