Тошкент вилоятида ноқонуний ер сотилиши олди олинди
2021 йил 19 апрель куни Ўзбекистон Республикаси ИИВга С.Х. ва С.Х. ариза билан мурожаат қилиб, унда ўз аризасида “Мухаммаджон” исмли шахс Бўстонлиқ тумани Навобод маҳалласи ҳудудида жойлашган «AL-INOBAT» МЧЖга тегишли оромгоҳ ва балиқчилик кўли ташкил қилишлик учун Бўстонлиқ туман ҳокимининг 2017 йил 25 октябрдаги 620-сон қарори билан инвестиция киритиш учун ажратилган 10 гектар ер майдонини 1.900.000 АҚШ долларига ҳокимлик орқали ҳужжатлаштириб бериш шарти билан сотишни билдириб, ушбу пуллардан бўнак сифатида 50.000 АҚШ доллари беришини талаб қилаётганлигини маълум қилиб, унга нисбатан қонуний чора кўришни сўраган.
Мазкур аризага асосан, 2021 йил 23 апрель куни Вазирлик ЖҚББ Коррупция ва иқтисодий жиноятларга қарши курашиш бошқармаси ходимлари ҳамда Бош прокуратура ҳузуридаги ИЖҚК Департаменти Тошкент вилояти бошқармаси ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбир давомида, П.П., Н.М., С.В., Т.А., Ш.К. ҳамда Д.А.лар Тошкент шаҳар Чилонзор тумани, 4-мавзе 65-уй олдидаги автотураргоҳда ариза муаллифлари С.Х. ва Х.С.дан 50.000 АҚШ доллари олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланганлар.
Мазкур ҳолат юзасидан Бош прокуратура ҳузуридаги ИЖҚК Департаменти Тошкент вилояти бошқармаси томонидан Жиноят кодексининг 168-моддаси 4-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Ташкентской области пресечена незаконная продажа земли
19 апреля текущего года в МВД Республики Узбекистан с заявлением обратились граждане С.Х. и Х.С., которые просили принять законные меры в отношении гражданина по имени «Мухаммаджон». По их словам, для создания ими зоны отдыха и рыбного озера, данный гражданин заявил о продаже и оформлении через хокимият 10 гектаров земли, принадлежащей ООО «AL-INOBAT», расположенной на территории махалли «Навобод» Бостанлыкского района за 1.900.000 долларов США, но при этом с этой суммы потребовал задаток в размере 50.000 долларов США.
Данный земельный участок был выделен Постановлением хокима Бостанлыкского района от 25 октября 2017 года за №620 с целью привлечения инвестиций.
23 апреля текущего года на основании данного заявления сотрудниками Управления борьбы с экономическими преступлениями и коррупцией ГУУР министерства и Управления Ташкентской области Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре было проведено совместное оперативное мероприятие, в ходе которого на автостоянке возле дома №65 на массиве Чиланзар – 4 города Ташкента с вещественными доказательствами при получении 50.000 долларов США от авторов заявления С.Х. и Х.С. были задержаны граждане П.П., Н.М., С.В., Т.А., Ш.К. и Д.А.
По данному факту Управлением Ташкентской области Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведутся доследственные действия.