Тошкент вилояти ИИББ тезкор ходимлари томонидан МДҲ давлатларидан 23 нафар қидирувдаги шахслар олиб келинди
Хабар берилганидек, Тошкент вилояти ҳудудида жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликнинг олдини олиш, фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш мақсадида, ҳамкор ташкилотлар билан «Зарбдор» махсус тезкор-профилактик ойлиги ўтказилмоқда.
Жумладан, жиноят қидирув йўналиши бўйича вилоят ИИББ ва унинг қуйи тизим ходимлари томонидан, 56 нафар (турли жиноят содир этиб, тергов ва суд органларидан яшириниб юрган) қидирувда бўлган шахс ушланиб, жазо муқаррарлиги ва қонун устуворлиги таъминланган.
Йил бошидан эса, вилоят ИИББ тезкор ходимлари томонидан кўрилган чоралар натижасида 486 нафар (23 аёл) қидирувдаги шахс қўлга олинган.
Ушланган шахсларнинг 23 нафари МДҲ давлатларидан олиб келинган (экстрадиция қилинган) бўлиб, энг узоқ қидирувда бўлгани 20 йил, қисқаси эса 2 кунда аниқланиб, ушланган.
Бундан ташқари, 22 нафар бошқа вилоятларда норасмий ва расмий қидирувдаги шахс ушланиб, қидирув ташаббускорига топширилган ва 10 нафар бедарак йўқолган шахслар топилиб, оиласига қайтарилган.

Оперативными сотрудниками ГУВД Ташкентской области 23 разыскиваемых лица доставлены из стран СНГ
Как мы сообщали ранее, на территории Ташкентской области с целью профилактики преступности и правонарушений, а также обеспечения безопасности граждан, совместно с другими правоохранительными органами проводится специальное оперативно-профилактическое мероприятие «Зарбдор».
В частности, по линии уголовного розыска, сотрудниками областного ГУВД и его низовых подразделений, были пойманы 56 лиц (совершившие различные преступления, скрывавшиеся от следственных и судебных органов), в отношении которых были обеспечены неотвратимость наказания и верховенство закона.
А с начала года, в результате мер, предпринятых оперативными сотрудниками ГУВД области, задержано 486 (23 женщины) разыскиваемых.
23 из задержанных лиц были доставлены (экстрадированы) из стран СНГ, из которых самое долгое время разыскивался - 20 лет, а самое короткое время – 2 дня.
Кроме того, пойманные в других областях еще 22 человека, находившихся в неофициальном и официальном розыске, переданы инициатору розыска, а 10 пропавших без вести найдены и возвращены семьям.