Тошкентда оғир касал фарзандларни даволаш учун деб ёлғон хайрияга пул йиғган фирибгар аёл ушланди
Олиб борилган текширув ҳаракатлари давомида номаълум шахс томонидан Интернет тармоғида ўзганинг мулкини алдаш, ишончни суиистеъмол қилиш йўли билан қўлга киритиш мақсадида, 2021 йил 8 февраль куни Украинада “Бош мия ўсимтаси” касаллиги оқибатида вафот этган боланинг ҳамда шахси номаълум бўлган ва оғир касалликка чалинган икки нафар болаларнинг фотосуратларини Интернет тармоғидан кўчириб олиб, остига фарзандлари “Комилов Азимжон Абдурауф ўғли”, “Машгулотва Гулирано” ва “Маъруфжонов Муҳаммадали Мансуржон ўғли”лар оғир касалликка чалинганликлари сабабли уларни даволаш ва тиббий муолажаларга 10.000 – 20.000 АҚШ доллари миқдорида пул маблағлари зарурлигини иддао қилган ҳолда пулни қабул қилиш учун 8600.----.----.5611 ва 8600.----.----.4430 сонли банк пластик карталарини кўрсатиб халқдан ёрдам сўраб, бир қатор ижтимоий тармоқларда жойлаштирган сохта хайрия эълонлари аниқланди.
Эълонларда жойлаштирилган касал болаларнинг фотосуратларидан таъсирланган фуқаролар томонидан 5 минг сўмдан 1 млн. сўмгача бўлган пул маблағлари сохта хайрия эълонлари остида кўрсатилган банк пластик карталарига ўтказилган.
Олинган тезкор маълумотлар асосида, 20 апрель куни Тошкент шаҳар, Олмазор тумани ҳудудида ИИВ Киберхавфсизлик маркази ходимлари томонидан олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, мазкур ноқонуний ҳаракатни Тошкент шаҳар, Олмазор тумани, Қамарнисо кўчасида яшовчи 1995 й.т. Н.Рашидова содир этганлиги аниқланиб, унга тегишли бўлган икки дона банк пластик карталари ва смартфон ашёвий далил тариқасида тегишли тартибда ҳужжатлаштириб олинган.
Фуқаро Н.Рашидовага нисбатан 6 май куни Олмазор тумани ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми “б” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Ташкенте задержана мошенница за сбор денег на фальшивую благотворительность для лечения ее тяжелобольных детей
В ходе расследования установлено, что злоумышленница с целью завладения собственностью другого лица в интернете путем обмана, злоупотребления доверием, из интернета скачав фотографии ребенка, умершего от опухоли головного мозга в Украине 8 февраля 2021 года, и двух неопознанных и тяжелобольных детей, утверждая, что это ее дети, Камилов Азимжон Абдурауф углы, Машгулотова Гулирано и Маъруфжонов Мухаммадали Мансуржон углы, серьезно больны и нуждаются в лечении, на которое потребуется от 10 000 до 20 000 долларов США, чтобы собрать деньги, в ряде социальных сетей разместила фальшивые объявления о благотворительности с просьбой о помощи со стороны общественности с указанием банковских пластиковых карт с номерами 8600. ---- .----. 5611 и 8600. ---- .----. 4430.
Граждане, впечатлявшиеся от размещенных в объявлениях фотографий больных детей, переводили от 5 000 до 1 млн сумов денежных средств на банковские пластиковые карты, указанные под фальшивыми объявлениями о благотворительности.
По оперативной информации, 20 апреля на территории Алмазарского района города Ташкента в результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Центра кибербезопасности МВД, обвинение в совершении данного противоправного деяния предъявлено Н. Рашидовой, 1995 г.р., проживающей по ул. Камарнисо Алмазарского района города Ташкента, а принадлежащие ей две банковские пластиковые карты и смартфон были задокументированы как вещественные доказательства.
В отношении гражданки Н.Рашидовой 6 мая следственным отделом при УКД ОВД Алмазарского района возбуждено уголовное дело в соответствии с пунктом «б» части 3 статьи 168 Уголовного кодекса, ведется предварительное следствие.