Учкўприк туманида телеграм орқали 5.000.000 сўм пулларни қўлга киритган шахс қўлга тушди
Учкўприк тумани. Н.М ИИБга мурожаат қилиб, унда 2023 йил 20 апрель куни номаълум шахс интернет ижтимоий тармоғининг “Telegramm” мессенжери орқали у билан танишиб, унга тегишли банкдан фоизсиз кредит ажратилмоқда номли сохта ҳавола жўнатиб, уни ишонтириб, шу орқали пластик картасининг хос рақамини қўлга киритиб, пластик картаси ҳисобида бўлган 5.000.000 сўм пулларини фирибгарлик йўли билан қўлга киритганлигини маълум қилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Учкўприк тумани ИИБ ҳузуридаги тергов бўлими томонидан Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми “г” банди (фирибгарлик) билан жинояти иши қўзғатилган.
Олиб борилган тезкор-суриштирув ишлари давомида, ушбу жиноятни Ж.Қ содир этганлиги аниқланиб, процессуал тартибда ушланган.
Юқорида кўрсатилган жиноятни содир этган шахс саккиз йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши мумкин.

A person who obtained 5,000,000 UZS by telegram was detained in Uchkuprik district
Uchkuprik district. N.M. appealed to the Department of Internal Affairs. He reported that on April 20, 2023, an unknown person contacted him through "Telegram", sent him a fake link entitled interest-free loan from his bank, and convinced him. He obtained the unique number of his plastic card and withdrew 5,000,000 UZS from his plastic card account by fraud.
In this regard, the Investigation Department of the DIA of Uchkuprik District initiated a criminal case under Article 168, Part 3, Clause "g" (fraud) of the Criminal Code.
During the investigation, it was determined that J.K. committed this crime and was arrested procedurally.
A person who commits the crime mentioned above might be punished with imprisonment for up to eight years.