Учкўприк туманида хонадондан “оғу” топилди
2022 йилнинг 06 август куни Фарғона вилояти ИИБ Транспортда ХТБ ЖҚБ ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир жараёнида Учкўприк тумани Маззангли кўчасида яшовчи М.И.нинг яшаш манзили кўздан кечирилганда, фуқаро М.И хонадонидаги ер майдонида 17 туп марихуана гиёҳвандлик ўсимликларини етиштираётганлиги аниқланди. Бундан ташқари, оғилхонасининг турли жойларидан қоғоз ва целлофан пакетларига солинган ва ошхонасидаги жавон ичидан қоғоз қутиларга солинган жами 5 кг. 227 грамм наша гиёҳвандлик моддалари топилди. Шунингдек, М.И.нинг яшаш хонадони меҳмонхонасида 1 дона полимер қопда “кўкнори” гиёҳвандлик ўсимлик поялари ва 1 дона полимер сумкада кўкнори бошоқлари, жами 7 кг 729 грамм кўкнори гиёҳвандлик воситалари топилиб, холислар иштирокида далилий ашё тариқасида олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Фарғона вилояти ИИБ ТХТБ тергов бўлими томонидан жиноят кодексининг 276-модда 2-қисм "а" банди билан жиноят иши қўзғатилиб, процессуал тартибда ушланган.
Ҳурматли фуқаролар! Гиёҳвандлик моддаларини истеъмол қилиш соғлиғингиз учун хавфли эканлигини, уни сақлаш қонунга хилофлиги ва жиноий жавобгарликка сабаб бўлишини эсдан чиқарманг.
Эслатиб ўтамиз, Жиноят кодексининг 276-моддаси 2-қисмида кўрсатилган жиноятни содир этган шахс 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши мумкин.

10 августа 2022 г. 896
6 августа нынешнего года во время проведения оперативного мероприятия сотрудниками ОУР УОБ на транспорте УВД Ферганской области осуществлена проверка дома жителя Учкуприкского района М.И. Как оказалось, он выращивал на своем земельном участке 17 кустов марихуаны. Помимо этого, в нескольких местах в хлеву, в шкафу на кухне обнаружено в общей сложности 5 кг 227 гр каннабиса, завернутых в бумагу или целлофановый пакет. Также в гостиной комнате дома М.И. нашли стебли наркорастения «мак» в полиэтиленовом мешке и маковые колосья в полиэтиленовом пакете, всего наркотических веществ мака обнаружено 7 кг 729 грамм.
По данному факту следственным отделом при УОБ на транспорте УВД Ферганской области возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 2 статьи 276 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, задержан в процессуальном порядке.
Уважаемые граждане! Не забывайте, что употребление наркотиков опасно для вашего здоровья, их хранение является незаконным и влечет за собой уголовную ответственность.
Напоминаем, что лицо, совершившее преступление, указанное в части 2 статьи 276 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, может быть наказано лишением свободы на срок до 5 лет.