Санкт-Петербургда Ўзбекистон Интерполи томонидан қидирувда бўлган фирибгар қўлга олинди
2021 йилнинг ёзида жиноятчи Telegram тармоғида гуруҳ тузди ва унинг иштирокчиларини икки баравар даромад олишга қизиқтириб, фирибгарлик йўли билан уларни пластик картага пул ўтказишга кўндирди. Ваъдасини бажармаган фирибгар, ўзгаларнинг пулларини ўзлаштириб олиб, қочиб кетган.
Жорий йилнинг июль ойида жиноятчи Интерполнинг Ўзбекистон Республикасидаги Миллий марказий бюроси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси, 3-қисмида кўрсатилган жиноятни содир этганликда айбланиб, халқаро қидирувга берилган.
Ахборот таъминоти ва тезкор-қидирув тадбирлари натижасида фирибгарнинг яширинган жойи аниқланиб, тез орада Санкт-Петербург шаҳрида қўлга олинди.
Ҳозирда муносиб жазога тортилиши учун судга топшириш мақсадида Ўзбекистонга экстрадиция қилиниши кутилмоқда.

В Санкт Петербурге задержан мошенник, разыскиваемый Интерполом Узбекистана
Летом 2021 года в Telegram преступник создал группу, в которой заинтересовав ее участников получением двойной прибыли, обманным путём убедил их перевести денежные средства на пластиковую карту. Не выполнив своих обещаний, завладев чужими деньгами, мошенник скрылся.
В июле этого года Национальным центральным бюро Интерпола в Узбекистане преступник был объявлен в международный розыск за совершение преступления, предусмотренного ч.3 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В результате информационного сопровождения и проведенным оперативно розыскным мероприятиям мошенник был установлен и вскоре задержан в Санкт Петербурге, его теперь ожидает экстрадиция в Узбекистан, чтобы предстать перед судом и понести заслуженное наказание.