Халқаро қидирувдаги жиноятчи Абу-Дабида қўлга олинди
Интерполнинг Ўзбекистон Республикасидаги миллий марказий бюроси (ММБ) томонидан халқаро қидирувда бўлган шахс Бирлашган Араб Амирликлари Интерпол ММБ ходимлари билан ҳамкорликдаги тезкор қидирув тадбири натижасида қўлга олинди. Ушбу шахс 1972 й.т. Ўзбекистон фуқароси С.M. бўлиб, унинг томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 155, 161, 242 ва 244-моддаларида назарда тутилган оғир ва ўта оғир жиноятларни содир этилганлиги учун Ўзбекистон Республикаси ҳуқуқ тартибот органлари томонидан 2006 йилдан бери халқаро қидирувда бўлган эди.
Даставвал, олинган материаллар асосида ушбу шахснинг тахминий жойлашуви ҳақидаги маълумот Интерполнинг Бош Котибиятига юборилган эди. Фуқаро С.M. 2006 йилдан бошлаб АҚШ ҳудудида яшириниб юрганлиги аниқланган. 2021 йилнинг сентябрь ойида Вашингтон ММБ томонидан фуқаро С.M. АҚШ ҳудудуни тарк этганлиги тўғрисида маълумот келиб тушди. Ўзбекистон Республикасидаги ММБ Интерполи ва Бирлашган Араб Амирликлари Абу-Даби Интерполи ходимларининг ҳамкорликдаги тезкор қидирув тадбири натижасида фуқаро С.M. Абу-Дабига етиб келган кунидан беш кун ўтиб қўлга олинди ва ҳозирда уни Ўзбекистонга экстрадиция қилиш чоралари кўрилмоқда.

An internationally wanted criminal was arrested in Abu Dhabi
The National Central Bureau of Interpol (NCB) of Uzbekistan, jointly with Interpol NCB in the United Arab Emirates, detained an internationally wanted person. This person was born in 1972, a citizen of Uzbekistan S.M. has been internationally wanted by the law enforcement agencies of Uzbekistan since 2006 for the commission of severe and very severe crimes under Articles 155, 161, 242 and 244 of the Criminal Code of Uzbekistan.
Initially, information on the approximate location of this person was sent to the General Secretariat of Interpol. The citizen S.M. has been in hiding in the United States since 2006. In September 2021, NCB of Washington reported that citizen S.M. had left U.S. territory. As a result of a joint search operation conducted by NCB Interpol in Uzbekistan and Interpol in Abu Dhabi, United Arab Emirates, the citizen S.M. was arrested five days after arriving in Abu Dhabi. Currently, measures are being taken to extradite him to Uzbekistan.