Хорижий журналистнинг миллий қонунчиликка риоя этмаслиги мумкинми?
Эслатиб ўтамизки, охирги кунларда ижтимоий тармоқларнинг фаоллари ва журналистлар томонидан Тошкент шаҳрининг Амир Темур хиёбонида содир этилган тартибсизликлар, фуқаро Миразиз Бозоровнинг иғволи чиқишлари ҳамда унга нисбатан номаълум шахслар томонидан етказилган тан жароҳатлари оқибатида жиноят иши очилганлиги кенг муҳокамаларга сабаб бўляпти.
Ушбу “кўпкари”га юртимизда фаолият олиб бораётган хорижий вакиллар ва журналистлар ҳам қўшилган. Биз эътиборни 2021 йилнинг февраль ойидан буён Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигидан аккредитациядан ўтиб Ўзбекистонда фаолият юритаётган “Аль Жазира” халқаро ОАВсининг мухбири Агнешка Пикулицка (Agnieszka Pikulicka)га қаратмоқчимиз.
Журналист, жорий йилнинг 29 мартдан бошлаб М.Бозоров атрофида бўлаётган воқеаларга нохолис ёндашиб ўзининг “Твиттер” ижтимоий тармоғидаги саҳифасида аслида рўй бермаётган воқеаларни ёритиб келмоқда.
Масалан, “Менинг йигитимни махсус хизматлар сўроқ қилишяпти, (у журналист эмас, фаол эмас, фақат кеча мен билан больницада бўлган). Бу нотўғри йўл. Ҳурматли махсус хизматлар, сизлар одамларга ўлдириш билан таҳдид қилаётган, радикаллар билан ишни ҳал этинг” https://twitter.com/Aga_Pik/status/1376495053904969732
“Махсус хизматлар гейларни фаол қидиришмоқда. Одамларни расмларини кўрсатиб, уларни гейликда гумонлашяпти. Одамларга ЛБГТ жамоаси хақида маълумот тарқатишлик ҳақида босим ўтказишяпти. Эртага бошқалар ҳам сўроқ қилинади. Бу янги Ўзбекистон”. https://twitter.com/Aga_Pik/status/1376570739239829515
“Мен биламан, Махсус хизматлар менинг дўстларимдан гейлар ҳақида сўрашяпти. Мен хорижлик бўлганим учун мени сўроққа чақиришмади. Ишонинг, бу ялмоғизларга ов!” https://twitter.com/Aga_Pik/status/1376578968070057989
“Мен, унинг (М.Бозоровнинг) провокациялари ҳақида биламан. Лекин бу унинг оёғини синдиришга баҳона эмас. Уни гапига биз шубҳа билан қараймиз. Энди, барча уни больницада хабар олган одамларни ЛБГТ жамоага алоқадорлиги савол туғилмоқда. Менинг йигитим синиб қайтиб келди”. https://twitter.com/Aga_Pik/status/1376644466438721539.
“Менинг бир дўстим ҳозир ДХХда, 4 ёки 5 соатдан бери. Бошқасини эртага чақиртиришяптиhttps://twitter.com/Aga_Pik/status/1376911792220299268 ва ҳоказолар.
Ниқобланган ҳолдаги шахсий адовати ёки ҳиссиётини баён этаётган мазкур журналист, маълумотларни гўёки Ўзбекистонда рўй бераётган “салбий ахборот” сифатида бир қатор хорижий интернет нашрларига тарқатган.
Ваҳоланки, ушбу маълумотлар ҳақиқатга мутлақо мос келмайди ҳамда мамлакатимизнинг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларини обрўсизлантиришга қаратилганлигининг яққол мисоли.
Мухбир Агнешка Пикулицка ўзи тайёрлаётган материалларининг тўғри ёки нотўғри эканлигини текшириши ва холис ахборот тақдим этиши мажбуриятини  унутиб, ахборотни бузиб талқин этиб ва сохталаштириб  тарқатган. Шунингдек оммавий ахборот воситалари эркинлигини суиистеъмол қилган.
Ўзининг ҳаракатлари билан, Ўзбекистон Республикасининг “Журналистлик фаолиятини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги қонуни 6 моддаси, “Ахборот эркинлиги принциплари ва кафолатлари тўғрисида”ги қонуни 7-моддаси ҳамда «Оммавий ахборот воситалари тўғрисида»ги қонуни 6-моддаси талабларини бузган.
Ҳақиқатга тўғри келмайдиган ахборотни тарқатиб, фуқароларимизнинг онгини чалғитиш, давлат органлари фаолиятига нисбатан ишончсизлик уйғотиш ҳамда хорижий оммавий ахборот воситаларига нохолис маълумотлар етказиб, юртимиз ҳақида салбий фикр шаклланишига сабабчи бўлишдан бу аёлга нима наф?

Может ли иностранный журналист не соблюдать национальное законодательство?
Напомним, что в последние дни поводом широкого обсуждения для активистов социальных сетей и журналистов стали беспорядки, произошедщие на сквере Амира Темура г. Ташкента, провокационные выступления гражданина Миразиза Бозорова, а также возбуждение уголовного дела по поводу нанесения ему телесных повреждений неизвестными лицами.
К этому присоединились зарубежные представители и журналисты, ведущие свою деятельность в нашей стране. Хотим представить вашему вниманию корреспондента международного СМИ “Аль Жазира” Агнешка Пикулицка (Agnieszka Pikulicka), которая, пройдя аккредитиацию в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан, работает в нашей стране с февраля 2021 года.
Журналистка, необъективно подходит к событиям, происходящим начиная с 29 марта вокруг М.Бозорова, на своей страничке социальной сети “Твиттер” освещает вовсе не происходящие на самом деле события.
К примеру, “Моего парня допрашивают специальные службы, (он не журналист, не активист, вот только был со мной вчера в больнице). Это неверно. Уважаемые специальные службы, вы решайте дела с радикалами, угрожающими убийством людей” https://twitter.com/Aga_Pik/status/1376495053904969732
“Спецслужбы активно разыскивают геев. Показывая фотографии людей, подозревают их в гействе. Оказывают давление людям по поводу распространения информации о группе ЛБГТ. Завтра пройдут допрос и другие. Это новый Узбекистан”. https://twitter.com/Aga_Pik/status/1376570739239829515
“Я знаю, что спецслужбы выясняют у моих друзей о геях. По причине того, что я иностранка, меня не вызвали на допрос. Поверьте, это охота на ведьм!” https://twitter.com/Aga_Pik/status/1376578968070057989
“Я знаю о его (М. Бозорова) провокациях. Однако это не повод, чтобы ломать ему ногу. К его словам мы относимся с подозрением. Теперь все, кто посещает его в больнице, ставится под подозрение, что принадлежит к группе ЛБГТ. Мой парень вернулся сломленный”. https://twitter.com/Aga_Pik/status/1376644466438721539.
“Один мой друг на данный момент в СГБ, вот уже 4 или 5 часов. Другого вызывают на завтра” https://twitter.com/Aga_Pik/status/1376911792220299268 и др.
Выражающая свою замаскированную неприязнь и чувства личного характера журналистка распространила в ряде зарубежных СМИ информацию в качестве “негативной информации”, якобы происходящих событий в Узбекистане.
Но данная информация абсолютно не соответствует действительности и является примером того, что направлена на дискредитацию правоохранительных органов нашей страны.
Корреспондент Агнешка Пикулицка неверно истолковала и фальсифицировала информацию, забыв о своей обязанности проверять точность или ложность подготовленных ею материалов и предоставлять объективную информацию. Помимо этого, злоупотреблены возможности свободы средств массовой информации.
Своими действиями иностранной журналисткой были проигнорированы требования статьи 6 Закона Республики Узбекистан “О защите профессиональной деятельности журналиста”, статьи 7 Закона Республики Узбекистан “О принципах и гарантиях свободы информации”, а также статьи 6 Закона Республики Узбекистан “О средствах массовой информации”.
Какова цель для этой женщины в распространении информации, не имеющей правдивую основу, вызывающей неприязнь к государственным органам, негативной и необъективной информации в иностранных средствах массовой информации о нашей стране?