Хусусий корхонада содир этилган ўғирлик фош бўлди
2022 йил 15 май куни Тўрақўрғон туман Наманган йўли кўчасида жойлашган кўп тармоқли савдо ишлаб чиқариш хусусий корхонасининг иш бошқарувчиси, 38 ёшли А.В. шаҳар ИИБ бошлиғининг номига ариза билан мурожаат қилиб, унда жорий йилнинг 13 май куни соат 20:20 ларда номаълум шахслар ушбу корхонанинг орқа дарвозаси деворидан ошиб ўтиб, омборхонанинг эшик қулфини бузган ҳолда ғайриқонуний равишда киришиб, у ерда бўлган 4300 дона нархи 100.000.000 сўмлик болалар кийим-кечакларини ўғирлаб, ҳодиса жойидан яширинганлигини маълум қилиб, ушбу шахсларга нисбатан қонуний чора кўришни сўраган.
Олиб борилган тергов-тезкор ишлари натижасида, мазкур жиноятни Тўрақўрғон туманида яшовчи муқаддам ўғирлик жиноятини содир этганлиги учун судланган 40 ёшли К.М., 26 ёшли Ж.Я. ҳамда 35 ёшли Қ.З.лар содир этганликлари аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан юқоридаги шахсларга нисбатан Тўрақўрғон туман ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодекснинг 169-моддаси 3-қисми «а,в” бандлари (ўғирлик) билан жиноят иши қўзғатилиб, уларга нисбатан «қамоққа олиш» тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган.
Тергов давомида қонунбузарлардан ўғирланган мол-мулкларни тақдири сўралганда, уларни Фарғона вилояти Учкўприк туманида яшовчи Қ.К.га олиб бориб 16 млн. сўм пулга сотиб юборганликларини маълум қилишиб, Қ.К.дан мазкур кийим-кечаклар ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.

Раскрыта кража, совершенная на частном предприятии
15 мая текущего года 38-летний А.В., являющийся управляющим многопрофильного частного предприятия, расположенного на улице Наманган йули Туракурганского района, обратился с заявлением на имя начальника городского ОВД. Он пояснил, что 13 мая приблизительно в 20:20, неизвестные, проникнув на территорию данного предприятия через стену задних ворот, взломали дверной замок складского помещения и похитили оттуда 4.300 единиц детской одежды стоимостью 100.000.000 сумов, после чего скрылись с места совершения преступления. В связи с этим автор заявления просил принять законные меры.
В результате проведенных следственно-оперативных действий установлено, что данное преступление было совершено ранее судимыми за кражи 40-летним К.М., 26-летним Ж.Я., а также 35-летним К.З., проживающими в Туракурганском районе.
По данному факту в отношении вышеперечисленных лиц возбуждено уголовное дело по пунктам «а, в» части 3 статьи 169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, в отношении них применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
В ходе следствия было установлено, что украденные вещи они продали за 16 млн. сумов жителю Учкуприкского района Ферганской области К.К., у которого вещи были изъяты в качестве вещественных доказательств.