Хусусий таълим масканларида диний сабоқ бериш қонунга зид!
Ҳозирги кунда республикамиз ҳудудларида аҳолининг ислом динини ўрганишга бўлган эҳтиёжини қондириш мақсадида расмий ташкилотлар томонидан етарлича шарт-шароитлар яратиб, уларга масжидларда, мадраса ва олий диний таълим муассасаларида ислом илмлари ўргатилаётган бўлишига қарамасдан кўплаб фуқароларимиз етарли диний билимга эга бўлмаган шахслар томонидан моддий манфаат орттириш мақсадида ташкил этилган марказларда ноқонуний диний таълим олиш ҳолатлари кузатиб келинмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг 31 январь куни Бухоро вилояти, Пешку туманида истиқомат қилувчи, 1987 й.т., «С.Ш.» ва 1990 йилда туғилган «Х.Б.»лар томонидан ташкил этилган «Мисвоҳ» номли ўқув марказида араб тилини ўргатиш баҳонасида 9 нафар вояга етмаган ёшлар ва 19 та катта ёшдаги шахсларга қонунга хилоф равишда диний таълим бериб келаётганлиги ички ишлар идоралари томонидан аниқланган.
Бундан ташқари, 1993 йилда туғилган «Т.М.» Интернет ижтимоий тармоқларининг “Telegram” мессенжерида “Muslimalar” номли виртуал гуруҳ ташкил қилиб, 8 нафар фуқароларга онлайн тарзда диний таълим бераётганлиги аниқланган.
Ўтказилган суриштирув тадбирлари жараёнида, «Т.М.» расмий ҳужжатлари бўлмаган ҳолда араб тилини ўргатиш баҳонасида ноқонуний равишда диний таълим бериб келаётгани аниқланган.
Жавобгар шахслар томонидан Ўзбекистон Олий суди томонидан фаолияти тақиқланган «Салафийлар» ДЭО нинг ғоявий раҳнамоларидан бири бўлган «Содиқ Самарқандий»нинг маърузаларини ижтимоий тармоқлар орқали тарқатиб келганлиги ҳам маълум бўлган.
Таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон Республикаси «Виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар тўғрисида»ги қонунининг 3-моддасига биноан, диний ташкилот сифатида рўйхатдан ўтмасдан фаолият кўрсатиш, диний ташкилот томонидан фаолиятни ўзи турган жойдан, шу жумладан ибодат қилинадиган бинолардан ва диний ташкилотга тегишли ҳудудлардан ташқарида амалга ошириш, шунингдек диний таълим муассасаларидан ташқарида хусусий тартибда диний таълим фаолияти билан шуғулланиш таъқиқланиши ҳамда 8-моддасида ҳар ким диний таълим муассасаларида профессионал диний таълим олиш ҳуқуқига эга эканлиги, диний таълим муассасаларида ўқишга фуқаролар қонунчиликка мувофиқ умумий ўрта, ўрта махсус таълим ёки профессионал таълим олганидан кейин қабул қилинишлари белгилаб қўйилган.
Шу муносабат билан, ушбу фуқароларнинг хатти-ҳаракатларида Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 241-моддасида (Диний таълимотдан сабоқ бериш тартибини бузиш) кўзда тутилган ноқонуний ҳаракатлар мавжуд.
Шундай экан амалдаги қонунчиликка риоя қилиш барча фуқаролар учун муқаррарлиги, диний таълим олиш фақатгина расмий диний муассасаларда берилишлиги, фуқароларнинг шахсий диний қарашлари асосида диний таълим олиш мумкин эмаслиги белгиланган. Ушбу тартибга қарши ҳар қандай инсонларнинг хатти-ҳаракатлари қонун асосида қатъий таъқиб қилинади.
Турли миллат ва конфессия вакиллари истиқомат қиладиган жамиятимизда қонун билан ўрнатилган ва ижтимоий келишув асосида тартибга солинадиган қонун-қоидаларга риоя қилишимиз керак. Фарзандларимизни расмий диний таълим муассасаларида таълим олишларини, турли экстремистик ва фундаменталистик шахсларни ғоялари таъсиридан сақлашимиз кераклигини яна бир бора эслатиб ўтамиз.

Преподавание религии в частном порядке противозаконно!
В настоящее время для удовлетворения потребности населения в изучении ислама в регионах нашей республики официально созданы достаточные условия, но, несмотря на то, что исламские науки преподаются в мечетях, медресе и высших духовных учебных заведениях, некоторые наши граждане, не обладая достаточными религиозными знаниями, для того, чтобы получить материальную выгоду создают центры, где обучают религии.
В частности, 31 января нынешнего года жителями Пешкунского района Бухарской области С.Ш., 1987 года рождения, и Х.Б., 1990 года рождения, был создан учебный центр “Мисвох”, под предлогом изучения арабского языка 9 несовершеннолетним и 19 взрослым противозаконно преподавали религиозную науку, и это установлено стражами правопорядка.
Кроме того, выяснилось, что Т.М., 1993 года рождения, создал виртуальную группу под названием «Муслималар» в мессенджере Телеграм и для 8 граждан проводил религиозные уроки в режиме онлайн.
В ходе расследования было установлено, что Т.М. незаконно предоставлял религиозное образование под предлогом обучения арабскому языку без официальных документов.
Также стало известно, что виновные лица распространяли через социальные сети лекции Содика Самарканди, одного из идейных лидеров «салафитского» РЭТ, деятельность которого запрещена Верховным судом Узбекистана.
Следует отметить, что согласно статье 3 Закона Республики Узбекистан «О свободе совести и религиозных организациях», определено, что осуществлять деятельность в качестве религиозной организации без регистрации, осуществление религиозной организацией деятельности вне места ее нахождения, в том числе в зданиях, где совершаются религиозные обряды, и на принадлежащих религиозной организации территориях, а также запрет заниматься религиозно-просветительской деятельностью в частном порядке вне религиозных учебных заведений, а также статья 8 гласит, что каждый имеет право на получение профессионального религиозного образования в религиозных учебных заведениях, установлено, что граждане принимаются на обучение в религиозные учебные заведения после получения общего среднего, среднего специального образования или профессионального образования в соответствии с законом.
В связи с этим к действиям данных граждан относятся незаконные деяния, предусмотренные статьей 241 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан, связанные с нарушением порядка преподавания религиозных учений.
Таким образом, определено, что соблюдение действующего законодательства является неизбежным для всех граждан, что религиозное образование дается только в официальных религиозных учреждениях и что невозможно получить религиозное образование на основе личных религиозных взглядов граждан. Любые действия людей против этого правила будут строго преследоваться по закону.
В нашем обществе, где живут представители разных национальностей и конфессий, мы должны соблюдать правила, установленные законом и регулируемые на основе общественного договора. Еще раз напоминаем вам, что наши дети должны получать образование в официальных религиозных учебных заведениях, и что мы должны оградить их от влияния различных экстремистских и фундаменталистских идей.