3 сентябрь 2021 6661
Россия Федерациясининг ҳарбий полицияси бир неча босқичда шаклланган. Мудофаа вазирлигининг Ҳарбий полиция бош бошқармаси 2011 йилда ташкил этилган, аммо у фақат тегишли федерал қонун қабул қилинганидан кейин 2014 йилда фаолият юрита бошлади. 2015 йил март ойида Россия президенти Ҳарбий полиция уставини тасдиқлади.
Унинг ваколатига ҳарбий хизматчилар, ходимлар ва фуқароларнинг ҳаёти, соғлиғи, ҳуқуқлари ва эркинликлари, ҳарбий тайёргарликдан ўтишга чақирилган фуқаролар, шунингдек, қўшинларда қоида ва тартибни сақлаш, йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш ва алоҳида объектларни қўриқлаш каби вазифалар киради.
Ҳарбий полиция офицерлари ноқонуний хатти-ҳаракатларнинг олдини олиш, ҳарбий хизматчиларни текшириш ва ушлаб туриш, куч ва хизмат қуролидан фойдаланиш ҳуқуқига эга. Бу тузилманинг сони 6500 кишини ташкил қилади.

3 сентября 2021 г. 5930
Военная полиция РФ создавалась в несколько этапов. Главное управление военной полиции Министерства обороны сформировано в 2011 г., но полноценно она начала действовать только в 2014 г. с принятием соответствующего федерального закона. В марте 2015 г. президентом России был утвержден Устав военной полиции.
В ее компетенцию входят защита жизни, здоровья, прав и свобод военнослужащих и гражданского персонала, граждан, призванных на военные сборы, а также поддержание в войсках законности и правопорядка, обеспечение безопасности дорожного движения и охрана режимных объектов.
Сотрудники военной полиции обладают полномочиями пресекать противоправные деяния, производить досмотр военнослужащих и задержание, применять силу и табельное оружие. Численность этой структуры составляет 6500 человек.