Янги таҳрирдаги Меҳнат кодексининг мазмун-моҳияти тушунтирилди
Ички ишлар вазирлиги академиясида ўтказилган давра суҳбати сиртқи таълим йўналиши тингловчиларининг ҳуқуқий билимларини мустаҳкамлашга хизмат қилди.
Тошкент давлат юридик университети Ихтисослаштирилган филиали билан ҳамкорликда ташкил этилган тадбирда Хусусий-ҳуқуқий фанлар кафедраси доценти вазифасини бажарувчи Дилфуза Абдуллаева мавзуга батафсил тўхталди.
Хусусан, кодексда белгиланган янги нормаларнинг аҳамияти, қўшимча имтиёз ва имкониятларнинг мазмун-моҳияти тушунтирилди. Мутахассис янги кодексни ишлаб чиқишда кўплаб давлатларнинг тажрибаси ва Халқаро меҳнат ташкилотининг конвенциялари ўрганилгани, муҳими, ходим ва иш берувчининг ҳуқуқ ҳамда мажбуриятлари тўлиқ жаҳон стандартларига мослаштирган ҳолда белгилаб қўйилганини алоҳида таъкидлади.
Давра суҳбатида Академиянинг Фуқаровий-ҳуқуқий фанлар кафедраси вакиллари ҳам сўз олиб, янги таҳрирдаги қонунчиликда ички ишлар органларида меҳнат муносабатларини ташкил этишга қаратилган нормалар ҳақида ўз фикр-мулоҳазаларини билдиришди. Тадбир иштирокчилари ўзларини қизиқтирган саволларга атрофлича жавоб олди.

16 ноября 2022 г. 640
Круглый стол, организованный в Академии Министерства внутренних дел, послужит укреплению правовых знаний слушателей заочного направления обучения.
В мероприятии, организованном совместно со Специализированным филиалом Ташкентского государственного юридического университета, исполняющая обязанности доцента Кафедры частно-правовых дисциплин Дилфуза Абдуллаева подробно остановилась на теме.
В частности, разъяснены значимость новых норм, установленных Кодексом, содержание дополнительных льгот и возможностей. Специалист особо отметила, что при разработке нового кодекса был изучен опыт многих государств и Конвенции Международной организации труда, а главное, права и обязанности работника и работодателя были полностью приведены в соответствие с мировыми стандартами.
В ходе круглого стола представители Кафедры гражданско-правовых наук Академии также высказали свое мнение о нормах, содержащихся в законодательстве в новой редакции, направленных на организацию трудовых отношений в органах внутренних дел.