Мурожаатларни 1102 рақамли Ишонч телефони орқали қабул қилиш
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг “Мурожаатларни 1102 рақамли Ишонч телефони орқали қабул қилиш”регламенти
1. Хизматни ёритиш (паспорт)
1.1. Хизмат номланиши.
Мурожаатларни 1102 рақамли “ Ишонч телефони” орқали қабул қилиш.
1.2. Хизмат натижаси
Марказга келиб тушган мурожаатларнинг ўз вақтида, тўлиқ ва қонун талабларига қатъий риоя этган ҳолда кўриб чиқилишини ташкил этиш ва назорат қилиш, бу борада тезкор ахборот алмашинувини таъминлаш орқали фуқароларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш.
1.3. Хизмат кўрсатиш органи
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Ташкилий департаменти Мурожаатлар билан ишлаш бошқармаси.
1.4. Ҳуқуқий асос
Ўзбекистон Республикасининг 2017 йил 11 сентябрдаги “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги ЎРҚ-445-сонли Қонуни.
1.5. Хизматдан фойдаланувчи
Ўзбекистон Республикасининг Жисмоний ва юридик шахслари ёки уларнинг қонуний вакиллари.
1.6. Ижро муддати
Ўзбекистон Республикаси “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Қонундан келиб чиқиб, мурожаат масалани мазмунан ҳал этиши шарт бўлган ички ишлар органига келиб тушган кундан эътиборан ўн беш кун ичида, қўшимча ўрганиш ва (ёки) текшириш, қўшимча ҳужжатларни сўраб олиш талаб этилганда эса, бир ойгача бўлган муддатда кўриб чиқилади.
Мурожаатларни кўриб чиқиш учун текшириш ўтказиш, қўшимча материалларни сўраб олиш ёхуд бошқа чора-тадбирлар кўриш зарур бўлган ҳолларда, уларни кўриб чиқиш муддатлари тегишли ички ишлар органи раҳбари томонидан, истисно тариқасида асослантирилган билдирги орқали кўпи билан билан бир ойга узайтирилиши мумкин, бу ҳақда мурожаат этувчига хабар қилинади.
Таклиф ички ишлар органига келиб тушган кундан эътиборан бир ойгача бўлган муддатда кўриб чиқилади, қўшимча ўрганишни талаб этадиган таклифлар бундан мустасно, бу ҳақда таклифни киритган жисмоний ёки юридик шахсга ўн кунлик муддатда ёзма шаклда хабар қилинади.
2. Хизмат олувчиларга маълумот бериш
2.1. Маълумот хажми ва таркиби:
Вазирлик соҳавий хизматлари, Қорақалпоғистон Республикаси Ички ишлар вазири, Тошкент шаҳар ички ишлар бош бошқармаси, вилоятлар ички ишлар бошқармалари кўриб чиқилган мурожаатлар бўйича якуний жавоб хатида мурожаатда келтирилган масаланинг ечими юзасидан аниқ маълумотлар баён этилади.
2.2. Батафсил маълумот бериш
Бир шахснинг айнан бир масала бўйича олдинги мурожаатига жавоб берилмаётганлиги ҳақидаги мурожаати агар уни қонунда белгиланган кўриб чиқиш муддати ўтмаган бўлса бу ҳақда муаллифга тушунтирилади.
2.3. Мурожаат бўйича ҳуқуқий маслаҳат бериш
Марказ ходимлари томонидан мурожаат муаллифларига ҳуқуқий маслаҳат берилиши таъқиқланади.
3. Хизмат кўрсатиш
3.1. Иш вақти
Мурожаатлар “Ишонч телефони” орқали туну кун узлуксиз қабул қилинади.
4. Хизмат кўрсатиш тартиби
4.1. Хизмат учун ундириладиган хақ.
Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш хизмати  – бепул.
4.2. Рад этиш асослари
Муаллиф томонидан шахсига оид маълумотлар берилмаган тақдирда, унга Ўзбекистон Республикасининг «Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида»ги Қонунига асосан мурожаати кўриб чиқилмаслиги тушунтирилади.
5. Сифатини таъминлаш
5.1. Сифат кўрсаткичлари
Жисмоний ва юридик шахсларнинг ички ишлар органларига мурожаатларини амалга оширишлари учун қулай шароитлар яратиш, шунингдек уларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва манфаатларини самарали таъминлаш.
5.2. Сифатсиз хизматдан шикоят этиш
Кўрсатилган хизматдан қониқиш хосил қилинмаганида, Жисмоний ва юридик шахслар қонунчиликда белгиланган тартибда шикоят қилиш ҳуқуқига эга.

Receiving requests by "helpline" 1102
Regulations on " Receiving calls by helpline 1102” of the Ministry of internal Affairs of the Republic of Uzbekistan
1.Lighting service (passport).
1.1. The name of the service.
Receiving requests by "helpline" 1102.
1.2. Results of the service.
Organization and control over the timely execution, strictly observing the requirements of the law, incoming requests to the center, through rapid information exchange in this direction to ensure the rights and interests of citizens.
1.3. The authority providing the service.
Department of work with appeals of individuals and legal entities and records management of the Ministry of internal Affairs of the Republic of Uzbekistan.
1.4. Legal basis.
Law of the Republic of Uzbekistan” on appeals of individuals and legal entities " dated September 11, 2017 no. ZRU-445.
1.5. User service.
Individuals and legal entities of the Republic of Uzbekistan or their legal representatives.
1.6. Term of execution.
In accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan “on appeals of individuals and legal entities”, the appeal is considered within fifteen days from the date of receipt by the internal Affairs bodies, in case of need for additional study and (or) requirements for additional request for documents - within a month.
In cases where it is necessary to conduct an inspection for consideration of appeals, request additional materials or other required measures, the head of the internal Affairs body may, as an exception, on the basis of a justified report, be extended for a maximum of one month, and the applicant will be informed of this.
The proposal from the date of receipt by the internal Affairs bodies will be considered within a month, with the exception of proposals that require additional study, this is informed in writing within ten days of the individual or legal entity that made the proposal.
2.Informing service recipients.
2.1. Volume and composition of information:
Structural units of the Ministry, the Ministry of internal Affairs of the Republic of Karakalpakstan, Main Department of internal Affairs of Tashkent city Department of internal Affairs of areas, the final response letter on the discussed references provide specific information on the questions given in the appeal.
2.2. Detailed information.
The appeal of the person that the answer is not given about the previous appeal on a certain issue, if the term of consideration has not expired, this is explained to the author.
2.3. Consultation on the appeal.
Legal advice from the staff of the center to the authors of appeals is prohibited.
3.Service.
3.1. Working hours.
Requests are received continuously, around the clock on the "helpline".
4.Service procedure.
4.1. Payment for service.
Service for consideration of appeals of individuals and legal entities-free of charge.
4.2. The basis for the refusal.
If the author does not provide information about the person, it is explained to him that his appeal will not be considered in accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan “on appeals of individuals and legal entities”.
5.Quality assurance.
5.1. Quality indicator.
Creation of favorable conditions for individuals and legal entities to apply to the internal Affairs bodies, as well as effective protection of their rights, freedoms and interests.